
4-BAY BACKPLANE FOR U.2 SSDS - MOBILE RACK ENCLOSURE WITH CABLES
4-BAY BACKPLANE FOR U.2 SSDS - MOBILE RACK ENCLOSURE WITH CABLES
Key Features
- 4-BAY BACKPLANE: Add four U.2 (SFF-8639) NVMe drive bays to computer; Supports 7mm to 15mm 2.5" NVMe SSDs; Up to 32Gbps per drive with individual Mini-SAS SFF-8643 ports; Fits into a 5.25" bay; Hot swapping requires PCIe hot swap support from the host
- SECURE DESIGN: Lockable drive trays/caddies (2x keys incl.) keep the drives safe while adding an extra layer of security, helping to prevent accidental hot-swaps; Aluminum body aids heat dissipation; Extra drive trays sold separately (SATSASTRX25)
- WELL VENTILATED: Quad U.2 mobile rack with four perforated drive trays/caddies, two rear blower fans and front air vents keep drives cool for optimal performance; Rear fan switch enables the adjustment of drive cooling fans between high and low settings
- WIDE COMPATIBILITY: Compatible with storage management systems such as Storage Spaces (Microsoft), RAID Assistant (macOS), and mdraid/mdadm (Linux); Requires no drivers or software and works with any operating system; Supports U.2 NVMe Drives only
- HASSLE-FREE SETUP: Includes 4x 2ft (61cm) Mini-SAS HD cables and uses a single SATA Power connector from the desktop/server power supply for a rapid installation; Drive and backplane mounting screws included; LEDs for individual drive status and activity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This 4-Bay Drive Backplane or Mobile Rack facilitates the installation of up to four 2.5-inch U.2 (SFF-8639) NVMe SSD/HDDs within a single 5.25-inch bay.
Secure Design
Enhance security and stability with lockable drive trays, providing an additional layer of protection while preventing accidental hot swaps*. The LEDs provide a visual indication of individual drive status and activity. *Hot swap support is dependent on host computer PCIe hot swap capability.
Well-Vented
The Aluminum body is designed to facilitate heat dissipation ensuring optimal temperatures for the drives. Two rear cooling fans provide two adjustable airflow settings, ensuring reliable and sustained performance.
Hassle-Free Setup
This mobile rack includes four 2ft (61cm) Mini-SAS HD Cables, and drive/backplane mounting screws. Power the drives through a single SATA Power connection from the desktop/server power supply.
Tech Specs
| Depth | 5.7" |
|---|---|
| Width | 5.5" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4-Bay Drive Backplane |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Product Color | Black |
| Drive Interface | U.2 |
| Package Contents | <ul><li> 4-Bay Drive Backplane</li><li> 1 x Set of Keys</li><li> 4 x 2 ft Mini-SAS Cable</li><li> 8 x Frame Mounting Screws </li><li> 16 x Drive Mounting Screws </li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Material | Aluminum |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of 2.5" Bays | 4 |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Indicators & Controls | <ul><li> 1 x Solid Blue: Indicates the Drive is receiving power</li><li> 1 x Flashing Blue: Indicates Drive activity </li><li> 1 x Flashing Red: Indicates a Drive Cooling Fan failure</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4U2525-SAS-BACKPLANE |
| Compatible Drive Bay Width | 5.25" |
| Operating System Supported | Linux |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Solid State Drive Supported | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DR-ENC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






