
3PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE6500 ROU ROUT
3PT NIGHTHAWK WIFI 7 BE6500 ROU ROUT
Key Features
- WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation- Nighthawk WiFi 7 is built on 25+ years of pioneering innovation and precision engineered to NETGEAR's exacting quality standards, so you can enjoy all the benefits WiFi 7 has to offer.
- Multi-Gig WiFi -Blazing-fast WiFi 7 speeds up to 6.5Gbps for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment.
- More Capacity for Data-intense Activities- Connect up to 80 devices, like your security cameras, smart home devices, and speakers, while enjoying stunning 4K video streaming, online gaming and video conferencing.
- Multi-Gig Speeds with 2.5GbE Internet Port- Use the 2.5 Gig internet port for cable and fiber plans up to 2.5Gbps. Compatible with any internet service provider.
- 2.5GbE Wired Port and More-Plug in wired devices to improve performance via the 2.5Gbps Ethernet LAN port and three 1Gbps Ethernet LAN ports.
- Expansive Coverage-Ultra-powerful antenna array provides coverage up to 2,500 sq. ft.
- Nighthawk® App-Easily set up your router, manage your network from anywhere, pause the Internet on your connected devices, run a quick Internet speed test, track your Internet data usage, set up separate guest networks, and more.
- Comprehensive Features-Use 3.0 USB to share files with any connected devices, use the VPN for secure access to your home network remotely, and more.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WiFi 7 from the Leader in WiFi Innovation
Leverage the power of WiFi 7 for speeds up to 6.5Gbps at 20% faster than WiFi 6. The Nighthawk® RS200 WiFi 7 Dual-band Router provides up to 2,500 sq. ft. WiFi coverage and capacity for up to 80 devices. Experience stunning 4K streaming, video conferencing and reliably connect smart home devices. NETGEAR Armor protects your family's WiFi by creating an automatic shield for all connected devices.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.9" |
| Width | 4" |
| Height | 9.8" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | Netgear |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Nighthawk |
| Product Name | Nighthawk WiFi 7 Dual-Band Router |
| Product Type | Wireless Router |
Show all 39 specsShow fewer
| USB Standard | USB 3.0 |
|---|---|
| Product Model | RS200 |
| VPN Supported | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Product Family | Nighthawk |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <ul><li> Nighthawk WiFi 7 Dual-Band Router</li><li> 1 x 2m Ethernet Cable</li><li> 1 x 12V/2.5A Power Adapter</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Encryption Standard | WPA3/AES (128-bit) |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
| Wireless Performance | BE6500 |
| Flash Memory Capacity | 512 MB |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Manufacturer Part Number | RS200-100NAS |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 812.50 MB/s |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-ROUT from NETGEAR CHP and similar brands

SIM CUSTOMER SUPPLIED TRIPLE PUNCH T-MOBILE SIM CARD
X10 ROUTER WITH WI-FI (5GC MODEM) HW ONLY TMO SIM INSERTED

AN ADAPTER THAT CAN POWER UNIFI POE DEV REDUCE DEPENDENCY 15WATTS
More from NETGEAR CHP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

