
1PT AX3000 WIFI 6 MESH EXTENDER
1PT AX3000 WIFI 6 MESH EXTENDER
Key Features
- Blazing Fast Speeds-With speeds as fast as 3 Gbps (2.4+0.6 Gbps) throughout your home
- Upgrade your WiFi to First Class-With WiFi 6 experience lightning-fast streaming and responsive gaming. With up to 2.5X the capacity of WiFi 5, there's room for more devices, to surf, stream, and game simultaneously, without impacting speed or reliability.
- WiFi for the Whole House-Create a powerful One WiFi network that extends your existing network, bringing ultra-fast coverage throughout your home. Ideal for small to medium-sized homes (2-3 bedrooms, up to 1500 sq. ft.)
- Powerful Processor-Dual-core 1.3 GHz processor ensures smooth 4K UHD streaming and gaming.
- One (1) Gigabit Ethernet Port-For maximum performance, the built-in Gigabit Ethernet port connects directly to a wired device, delivering an unparalleled gaming and streaming performance.
- High-performance Antennas-Three (3) highperformance 5 GHz internal antennas ensure WiFi coverage is extended throughout your house, improving the overall user experience.
- 4-Stream WiFi -More streams provide more available bandwidth and less congestion for the devices on your WiFi network.
- One WiFi Name -Seamlessly switch between networks in your home for the strongest connection possible with one WiFi name and security password.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Powerful WiFi 6 Where You Need It
The NETGEAR 4-Stream WiFi 6 Extender is designed to effortlessly extend your home WiFi network, creating a unified and powerful One WiFi coverage. It integrates seamlessly with your existing ISP gateway or WiFi router to provide expansive coverage throughout your home.
With an upgrade to WiFi 6 technology, you'll experience dramatically faster speeds up to 3 Gbps and 2.5X the capacity of WiFi 5 for all your devices-from smartphones and tablets to computers and smart home gadgets.
Tech Specs
| Depth | 2.1" |
|---|---|
| Width | 2.7" |
| Height | 5.9" |
| Brand Name | Netgear |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | AX3000 4-Stream WiFi 6 Extender |
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Product Model | EAX17 |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Data Encryption | Yes |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AX3000 4-Stream WiFi 6 Extender</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
Show all 27 specsShow fewer
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
|---|---|
| Antenna Form Factor | Internal |
| Encryption Standard | WPS |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 7.83 oz |
| Wireless Performance | AX3000 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/i |
| Manufacturer Part Number | EAX17-100NAS |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Number of Internal Antennas | 3 |
| Wireless Transmission Speed | 3 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Additional Warranty Information | 90-day complimentary technical support |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-ROUT from NETGEAR CHP and similar brands

SIM CUSTOMER SUPPLIED TRIPLE PUNCH T-MOBILE SIM CARD
X10 ROUTER WITH WI-FI (5GC MODEM) HW ONLY TMO SIM INSERTED

AN ADAPTER THAT CAN POWER UNIFI POE DEV REDUCE DEPENDENCY 15WATTS
More from NETGEAR CHP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

