1PT DOCSIS 3.1 HIGH SPLIT 2.5G CBL
1PT DOCSIS 3.1 HIGH SPLIT 2.5G CBL
Key Features
- Engineered for Today's Fastest DOCSIS 3.1 Cable Internet Speeds-Enjoy 20% more spectrum overall and the fastest Internet speeds available, such as Xfinity's 2Gbps download speeds and 200Mbps upload speeds, that can only be accessed with the revolutionary mid/high-split technology.
- Next Leap in Modem Technology--Specifically engineered to handle today's fastest cable Internet speeds, this mid/high-split DOCSIS® 3.1 cable modem delivers unprecedented download speeds up to 2.5Gbps and faster upload speeds up to 1Gbps.
- Download Faster--Faster download speeds2 power your digital lifestyle with enhanced speed, capacity, efficiency, and response times.
- Upload 10x Faster--Faster upload speeds for seamless multi-family gaming, video conferencing, and uploading even the largest files - simultaneously. Plus, provides easy remote access to your home security cameras and files on your NAS.
- Combine Multi-Gigabit ISP Speeds with More NETGEAR Innovations--For the ultimate in performance, simply combine our MultiGigabit speeds of up to 2.5Gbps with NETGEAR's award-winning WiFi 6E or WiFi 7 router or Orbi system.
- Take on Future Internet Speeds-Stay ahead of what's coming next. Our mid/high-split DOCSIS® 3.1 cable modem has the capacity to take on future network speeds at much higher performance levels.
- Save Money Every Single Month-Instead of renting a cable modem from your ISP, purchase your own high-performance modem and save up to $300 a year in fees.
- Connect for Multi-Gigabit Speeds- Connect your router's Multi-Gig Internet port directly into the modem's 2.5Gig port for faster Internet speed. Or reach up to 2Gbps by connecting the two Gigabit ports to a router that supports Internet with link aggregation.
- Experience Faster, Smoother Loading- Watch pages load instantly and eliminate lag times while online gaming and video conferencing, thanks to our DOCSIS® 3.1 Active Queue Management and OFDMA which dramatically improve response times and overall performance.
- Wider Compatibility-DOCSIS® 3.1 is fully backward compatible with DOCSIS® 3.0 mid-split spectrum and supports all major Internet service providers.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Access the Fastest Cable Internet Speeds
Upgrade to faster speeds with the revolutionary DOCSIS® 3.1 mid/high-split cable modem from NETGEAR. The Nighthawk® CM3000 DOCSIS 3.1 High Speed Cable Modem is specifically engineered to handle today's fastest DOCSIS 3.1 cable Internet speeds that can only be accessed with mid/high-split technology, such as Xfinity's 2Gbps Internet download speeds and 200Mbps upload speeds.
Your entire family can enjoy unprecedented download speeds up to 2.5Gbps and faster upload speeds up to 1Gbps for lag-free gaming, crisp video conferencing, smoother music and video streaming, and instant app downloads.
To push your Nighthawk's performance even further, you can simply pair the CM3000 with a NETGEAR WiFi 6E or WiFi 7 router or Orbi system. The Nighthawk CM3000 works seamlessly with every major U.S. cable service provider.
Tech Specs
| Depth | 6.8" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 8.2" |
| Brand Name | Netgear |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Line | Nighthawk |
| Product Name | Nighthawk DOCSIS 3.1 High Speed Internet Cable Modem |
| Product Type | Cable Modem |
| Product Color | Black |
| Product Model | CM3000 |
| Host Interface | RJ-45 |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | Nighthawk |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Standard | 2.5GBase-T |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Nighthawk DOCSIS 3.1 High Speed Internet Cable Modem</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x Ethernet Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| DOCSIS Certification | DOCSIS 3.1 |
| Maximum Upload Speed | 128 MB/s |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb |
| Additional Information | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Not compatible with cable bundled voice services</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>This cable modem does not have a builtin wireless router</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>WiFi router required for connection to WiFi devices</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | CM3000-100NAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SW-CP from NETGEAR CHP and similar brands

INSTANT 3AF TO USB ADAPTER
SUN/CISCO CROSSOVER ADAPTER RJ-45M TO RJ-45F

USB BLUETOOTH 5.0 ADAPTER BLUETOOTH RECEIVER DONGLE CLASS 2
More from NETGEAR CHP
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


