
3OUTLET SURGE PROTECTOR 2 USB-C 5-15R 30W PD DESK CLAMP 10FT CORD
3OUTLET SURGE PROTECTOR 2 USB-C 5-15R 30W PD DESK CLAMP 10FT CORD
Key Features
- Clamps to most flat surfaces to keep outlets and mobile devices within easy reach
- 3 NEMA 5-15R outlets power most computers, monitors and other electronic devices
- 2 USB-C ports feature 30W for charging smartphones and other mobile devices
- 900 joules protect your valuable electronics against dangerous surges and spikes
- 10 ft. braided input cord allows flexibility in placing devices away from wall outlet
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | 3-Outlet Surge Protector with USB-C Safeguards Your Sensitive Electronics
Ideal for your home, office, retail or industrial workstation, this Protect It!® surge protector features a surge protection rating of 900 joules to defend your valuable electronic components against power surges and spikes. Because residential power outlets have three wires-hot line (H), neutral (N) and ground (G)-the TLP310U30CLAMPB protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
Plug your computer, printer, router, desk lamp or other home/office electronics into three NEMA 5-15R outlets to protect them against dangerous surges, spikes and line noise. One outlet is separated from the others to allow connection of a bulky transformer without blocking adjacent outlets.
USB-C Ports Support up to 30W for Rapid Charging
Two USB-C ports share Power Delivery (PD) charging output up to 30W, which is sufficient for fast-charging and powering smartphones, tablets and other mobile devices.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
This surge protector filters out disruptive EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference) line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer.
Clamps Firmly to Your Workstation for Easy Access
The TLP310U30CLAMPB features an adjustable mounting clamp, which attaches to a desk, table or other flat surface from .04 to 2.2 inches (1 to 56 millimeters). The 10-foot (3-meter) braided input cord with NEMA 5-15P right-angle plug allows you some flexibility in placing the surge suppressor away from the nearest wall outlet.
Tech Specs
| Depth | 1.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 7.7" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Desk Mount |
| Receptacles | 3 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | Protect It! TLP310U30CLAMPB 3-Outlets Surge Suppressor/Protector |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Show all 30 specsShow fewer
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TLP310U30CLAMPB |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Protect It! |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Protect It! TLP310U30CLAMPB 3-Outlets Surge Suppressor/Protector</li><li>Desk Clamp</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Lamp & Lighting |
| Let Through Rating | UL1449 |
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 30W |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Weight (Approximate) | 1.73 lb |
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Manufacturer Part Number | TLP310U30CLAMPB |
| Certifications & Standards | <ul><li>CAN/CSA-C22.2 No. 308 (Canada)</li><li>UL 962A</li><li>FCC Part 15 Class B (USA)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


SURGE PROTECTOR POWER STRIP 1-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 4FT CORD

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 2-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 6FT CORD

6-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R 1200 J 10FT 3M BRAIDED CORD BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.