3OUT SURGE PROTECTOR STRIP 2-PORT USB CHARGING BLACK 510 J
3OUT SURGE PROTECTOR STRIP 2-PORT USB CHARGING BLACK 510 J
Key Features
- Not for sale in the USA until further notice.
- Mounts in, on or under most desks, tables and workstations
- 3 NEMA 5-15R outlets and 2 USB charging ports (3.1A total)
- 510 joules of surge suppression
- 10 ft. power cord reaches distant AC outlets
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Not for sale in the USA until further notice.
The TLP310USBS Protect It!® 3-Outlet Surge Protector features three NEMA 5-15R outlets and a surge suppression rating of 510 joules to protect your components against surges, spikes and EMI/RFI line noise that can damage sensitive electronics and destroy data. Plus, two USB ports produce 3.1A of combined power to charge your mobile devices, such as smartphones, tablets and MP3 players.Recommended for home, office, workstations and dorm rooms, the TLP310USBS includes two sets of brackets and hardware for permanent mounting in, on or under your desk or workstation. The 10-foot (3.1-meter) power cord is long enough to reach distant AC outlets.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 7.2" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 3 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Protect It! |
| Product Name | Protect It! TLP310USBS Surge Suppressor/Protector |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | TLP310USBS |
| Output Voltage | 120 V AC |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Family | Protect It! |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Protect It! TLP310USBS Surge Suppressor/Protector</li> <li>4 x Mounting Brackets</li> <li>8 x 6-32 Flat-head Machine Screws</li> <li>6 x M4-16T Truss-head Self-Tapping Screws</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Surge Energy Rating | 510 J |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TLP310USBS |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.