
3MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC SOLAR POWERED CLOUD AI WIFI H.264
3MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC SOLAR POWERED CLOUD AI WIFI H.264
Key Features
- High-quality image with 3MP,1/2.8'' CMOS sensor
- 2304*1296@15fps ; 16:9 aspect ratio
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Intelligent transmission giving full play to capabilities of the network
- Solar Power Supported with built-in rechargeable battery
- Wi-Fi connection and easy installation
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- Cloud storage, Micro SD card (up to 128GB) and mobile phone
- video recording supported
- IP65 Rating
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Gyration Cyberview 3010 is a 3MP
Smart AI Wi-Fi wireless camera supports cloud stream and storage.
Starlight technology ensures ultra-high image quality in low
Motion Detection. Sends an alert to monitor and determine if an intrusive activity warrants a response
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring..
Supports micro SD card (max 128 GB) storage.
Supports Google Home & Amazon Alexa.
Tech Specs
| Width | 4.7" |
|---|---|
| Height | 3.2" |
| Diameter | 3.2" |
| Features | Built-in Microphone |
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Durability | Water Proof |
| Mount Type | Wall Mount |
| Form Factor | Bullet |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
Show all 48 specsShow fewer
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Product Line | Cyberview |
| Product Name | 3MP Smart WiFi Bullet Camera with Solar Panel |
| Product Type | Network Camera |
| Storage Type | Memory Card |
| Field of View | H(Horizontal)°; V(Vertical)55°; D(Diagonal)110° |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Cyberview 3010 |
| Video Formats | H.264 |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Product Family | Cyberview |
| Color Supported | Color |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Power Source Type | DC |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Operating Humidity | 80% |
| Maximum Focal Length | 3.30 mm |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 3010 |
| Maximum Video Resolution | 2304 x 1296 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Virtual Assistant Supported | Google Home |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY

2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

