
3MP SMART WIFI WRLS DOORBELL CLOUD AI PIR DETECTION ALERTS H.264
3MP SMART WIFI WRLS DOORBELL CLOUD AI PIR DETECTION ALERTS H.264
Key Features
- High-quality image with 3MP,1/2.8'' CMOS sensor
- 2048 x 1536@15fps; 16:9 aspect ratio
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Support PIR motion sensor, Instant & accurate alerts
- Support humanoid detection, vehicle detection, pet capture and package detection (need to open value-added services)
- Wi-Fi connection and easy installation
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- Cloud storage, local Micro SD card (up to 128 GB), and mobile phone memory
- IP65 rating
- Including Wireless Chime
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Package and Activity Detection. Sends an alert to monitor.
Motion Detection. Sends an alert to monitor and determine if an intrusive activity warrants a response.
The Gyration Cyberview 3000 is a 3MP
Smart AI Wi-Fi wireless Doorbell supports cloud stream and storage.
Supports micro SD card (max 128 GB) storage
Supports Google Home & Amazon Alexa.
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring.
Tech Specs
| Features | Alarm Triggering |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Durability | Water Proof |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Night Vision | Yes |
| Product Line | Cyberview |
| Product Name | 3MP Smart WiFi Wireless Doorbell Camera |
| Product Type | Network Camera |
Show all 40 specsShow fewer
| Storage Type | Memory Card |
|---|---|
| Field of View | 156° diagonal, 114° horizontal, 82° vertical |
| Input Voltage | 24 V AC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Cyberview 3000 |
| Video Formats | H.264 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | Cyberview |
| Color Supported | Color |
| Package Contents | <ul> <li>3MP Smart WiFi Wireless Doorbell Camera</li> <li>Wireless Chime</li> </ul> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared |
| Power Source Type | DC |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 3000 |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY

2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

