
3MP SMART WIFI WRLS CAM PAN/TLT SOLAR POWERED CLOUD AI WIFI H.264
3MP SMART WIFI WRLS CAM PAN/TLT SOLAR POWERED CLOUD AI WIFI H.264
Key Features
- High-quality image with 3MP,1/2.8'' CMOS sensor
- 2304*1296@15fps ; 16:9 aspect ratio
- Support Pan and Tilt with Digital Zoom
- 3X Digital Zoom allows for closer viewing of subjects
- Support AI for event monitoring, Instant & accurate alerts
- Intelligent Transmission gives full play to the capabilities of the network
- Wi-Fi connection and easy installation
- Built-in Mic & Speaker, support two-way audio
- 5W Solar Powered with Built-in rechargeable Battery
- IP65 Rating
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Gyration Cyberview 3020 is a 3MP
Smart AI Wi-Fi wireless camera supports cloud stream and storage.
Support Pan and Tilt with Digital Zoom. CyberView 3020 tilts 90 degrees and pans 355 degrees.
Supports micro SD card (max 128 GB) storage.
Motion Detection. Sends an alert to monitor and determine if an intrusive activity warrants a response.
Supports Android /iOS system mobile devices for remote real-time monitoring.
Supports Google Home & Amazon Alexa.
Tech Specs
| Features | Motion Detection |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Gyration |
| Durability | Dust Proof |
| Mount Type | Wall Mount |
| Color Family | White |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Night Vision | Yes |
| Product Line | Cyberview |
| Product Name | 3MP Smart WiFi Pan/Tilt Camera with Solar Panel |
| Product Type | Network Camera |
Show all 44 specsShow fewer
| Storage Type | Memory Card |
|---|---|
| Field of View | H (horizontal) 96 degrees; V (vertical) 56 degrees; D (diagonal) 128 degrees |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Lens Included | Yes |
| Product Color | White |
| Product Model | Cyberview 3020 |
| Video Formats | H.265 |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Product Family | Cyberview |
| Color Supported | Color |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Package Contents | <ul> <li>3MP Smart WiFi Pan/Tilt Camera with Solar Panel</li> <li>Support bracket Kit</li> <li>Power adapter</li> <li>Mounting Screw Kit</li> <li>USB charging Cable</li> <li>Quick User Guide</li> </ul> |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Power Source Type | Solar |
| Remote Management | Yes |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Maximum Focal Length | 3.20 mm |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW 3020 |
| Maximum Video Resolution | 2304 x 1296 |
| Ingress Protection Rating | IP65 |
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NV-CAM from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands


2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY

2MP CMOS UHD-IR BULLET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE

2MP CMOS UHD-IR TURRET CAM IP67 12V POE FIXED LENS 30 MTR RANGE
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

