3FT USB HIGH SPEED CABLE M/M USB 2.0 USB-A TO USB-5PIN MINI-B
3FT USB HIGH SPEED CABLE M/M USB 2.0 USB-A TO USB-5PIN MINI-B
Key Features
- Meets or Exceeds USB 2.0 Specifications
- Connects to Cameras, PDA's, etc with Mini-B 5-Pin connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 3-ft. gold USB 2.0 A /Mini-B 5-pin device cable Meets or Exceeds USB 2.0 Specifications. Connects a Digital camera, PDA, Cell Phone, etc to a USB port on a computer or hub. Backward compatible - can be used with older USB1.1 applications as well. All Tripp Lite USB 2.0 cabling include superior foil shielding for reliable, error-free data communications. The significantly faster data transfer rates of USB 2.0 (up to 480 Mbps) make them perfect for multimedia applications. Features gold plated connectors and gold plated copper contacts for superior conductivity. The cable is manufactured with molded connectors and integral strain relief for extra durability and long life. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 3 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U030-003 USB Cable Adapter |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U030-003 |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Width | 7" |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U030-003 |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Mini USB 2.0 Type B - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
SAFE-IT USB-A TO USB MICRO-B ANTIBACTERIAL CABLE M/M WHITE 3FT
3FT REVERSIBLE USB CHARGE CABLE A TO RIGHT ANGLE 5PIN MICRO B

10FT USB EXTENSION CABLE USB MF USB REVERSIBLE HI-SPEED A/A WHITE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.