32GB TS32GSDHC10U1 SDHC 600X CLASS10 UHS-I CARD
32GB TS32GSDHC10U1 SDHC 600X CLASS10 UHS-I CARD
Key Features
- The SDHC card is designed for usage in tablets, cameras, camcorders, digital music players, mobile phones and any other electronic smart devices which are compatible
- Now you will never omit a memory with the 32 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 10/UHS-I provides enhanced transfer speeds for the tablet, smartphones and cameras
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Combining the already impressive Class 10 specification with the performance boost of UHS-I, Transcend's Class 10 SDHC Ultra High Speed memory cards help your camera unleash its full potential. When paired with UHS-I compatible devices, these cards can realize transfer speeds of up to 85MB/s, perfect for high-speed consecutive shooting and smooth full HD video recording.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Length | 1.3" |
| Features | Write Protection Switch |
| Thickness | 82.7 mil |
| Brand Name | Transcend |
| Form Factor | SDHC |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Memory Speed | 600x |
| Product Name | 32GB Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Product Type | SDHC |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 19 specsShow fewer
| Maximum Read Speed | 85 MB/s |
|---|---|
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I |
| Maximum Write Speed | 45 MB/s |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| Number of Memory Cards | 1 |
| Manufacturer Part Number | TS32GSDHC10U1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in FL-CRD from TRANSCEND and similar brands
16GB SD CARD UHS-I U1
64GB UHS-I U1 MICROSD W/O ADAPTER
64GB UHS-I U1 MICROSD W/ADAPTER
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



