
2X2 HDMI MATRIX VIDEO SPLITTER 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
2X2 HDMI MATRIX VIDEO SPLITTER 1080P 4KX2K 1920X1080 2YR WARRANTY
Key Features
- Use this audio video switchbox and eliminate the need to manually switch cables between sources
- Quickly and easily connect with the display
- 3840 × 2160 resolution for high-quality video delivery
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM 2x2 Port HDMI Switch/Splitter 4K/2K 3D
Split, switch and amplify your HDMI signal with the 4XEM 2x2 Port HDMI Switch /Splitter (4XHDMI2X24K).
Switch betwen two inpur source devices and send the signal simultaneously to two displays. No setup or special configuration is required, simply connect the input device(s) and output device(s) then start enjoying the view.
The 4XEM 2x2 HDMI switch/splitter/amplifier has an automatic adjusting amplifier. This allows the use of longer cable running to the unit.
4XEM gear is respected industry wide for its high performance, premium quality and our after sales support.
Tech Specs
| Depth | 5" |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Height | 0.8" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 2 Port HDMI 4K Splitter |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Model | 4XHDMI2X24K |
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | Display |
Show all 24 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 4XHDMI2X24K |
| Maximum Video Resolution | 3840 × 2160 |
| Maximum Operating Distance | 65.62 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
Related Products
More in AV-AMP from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






