2U TO 9U RM UPS TOWER STAND RACKMOUNT CONVERSION KIT
2U TO 9U RM UPS TOWER STAND RACKMOUNT CONVERSION KIT
Key Features
- Enables upright tower placement of SmartOnline® and SmartPro® rack-mount UPS systems in a small footprint
- Includes 2 stands for tower placement of UPS systems in 2U to 9U widths
- Expandable from 10U to 14U with addition of a second 2-9USTAND
- Also supports multiple UPS systems, battery packs and other compatible accessories
- Ideal for networking or telecom applications where tower UPS placement is required
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 2-9USTAND enables tower installation of rack-mount UPS systems in a small footprint, freeing up valuable rack space and conserving floor space at the same time. Two included tower stands accommodate 2U to 9U widths to support single or multiple SmartOnline or SmartPro UPS systems, as well as compatible battery packs and accessories. By adding a second 2-9USTAND, you expand widths from 10U to 14U. This kit is ideal for networking and telecom applications where upright tower UPS placement is required.
Tech Specs
| Depth | 10.50" |
|---|---|
| Width | 2.75" |
| Height | 4.75" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 2-9U Stand |
| Product Type | Rack Conversion Kit |
| Compatibility | <p>Ideal for networking and telecom applications where upright tower UPS placement is required</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | 2-9USTAND |
| Package Contents | <ul><li>1 pair of expandable tower stands</li></ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Material | Plastic |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Additional Information | <ul><li>Supports Tripp Lite rack / tower UPS systems in space-saving upright tower format</li><li>Expandable from 2U to 9U widths to support multiple rackmount housings</li><li>Expandable from 10U to 18U with the purchase of a second 2-9USTAND accessory</li><li>Compatible with all Tripp Lite rack / tower UPS systems specifying the use of this accessory</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 2-9USTAND |
| Maximum Adjustable Width | 15.75" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IP-PH from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
CISCO 800 USB CABLE WITH WW WALL CHARGER
TOOLLESS KEYSTONE JACK CAT6A WALLPLATES / PATCH PANELS GRAY TAA

PLY VVX 150-450 CCX400 PSU5V/3A
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.