
2U RACK ENCLOSURE FIXED SHELF CANTILEVER 2POST/4POST DOUBLE SIDED
2U RACK ENCLOSURE FIXED SHELF CANTILEVER 2POST/4POST DOUBLE SIDED
Key Features
- Double sided, Fixed Shelf, 2U Cantilever Mount. Required mounting hardware included
- 2- or 4-post rack compatible
- 18-inch shelf depth on each side
- Double sided, Cantilever Shelf supports extra deep equipment
- Cold rolled steel with black finish
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's SmartRack SRSHELF2PX2 is a 2U cantilever mount fixed shelf. The cantilever shelf supports monitors and other equipment with a 120lb capacity. The shelf is compatible with 2- or 4-post rack enclosure cabinets. The SRSHELF2PX2 is 36 inches in depth. Required mounting hardware is included.
Tech Specs
| Depth | 19.3" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 3.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | SRSHELF2PX2 Rack Shelf |
| Product Type | Rack Shelf |
| Compatibility | 2- or 4-Post Rack Enclosure |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | SRSHELF2PX2 |
| Package Contents | <ul><li>SRSHELF2PX2 Rack Shelf</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Maximum Weight Capacity | 120 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRSHELF2PX2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


1U HORIZONTAL CABLE MANAGER MANAGEMENT TRAY RACK SERVER CABINET
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET

CPU MOUNT FOR COMPUTER TOWERS UNDER-DESK WIDTH HEIGHT ADJUSTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.