
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET
Key Features
- 1U 19-inch Horizontal Cable Manager
- Helps eliminate cable stress
- Organizes cables within SmartRack enclosure or open rack
- Required mounting hardware included
- Cold rolled steel with black finish
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's SmartRack SRCABLERIG1U helps eliminate cable stress for your rack enclosure cabinet. The 1U 19-inch horizontal cable manager (flexible ring type) organizes cables within the SmartRack enclosure or open rack. Required mounting hardware is included.
Tech Specs
| Depth | 19.13" |
|---|---|
| Width | 3.90" |
| Height | 1.77" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Panel Width | 19" |
| Rack Height | 1U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1U Horizontal Cable Manager (Flexible Ring Type.) |
| Product Type | Cable Organizer |
| Compatibility | <p>Tripp Lite SmartRack Enclosure</p> |
| Product Color | Black |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Model | SRCABLERING1U |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>1U Horizontal Cable Manager (Flexible Ring Type.)</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | China |
| Cable Manager Type | Cable Panel |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRCABLERING1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


1U HORIZONTAL CABLE MANAGER MANAGEMENT TRAY RACK SERVER CABINET

CPU MOUNT FOR COMPUTER TOWERS UNDER-DESK WIDTH HEIGHT ADJUSTABLE
RACK MAGNETIC DOOR SWITCH KIT FRONT/REAR DOORS REMOTE MONITORING
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.