2TB SLIM STOREJET 2.5 USB 3.1 M3S PORTABLE
2TB SLIM STOREJET 2.5 USB 3.1 M3S PORTABLE
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- Access your digital assets with the high speed and versatility of USB 3.1 technology, ensuring fast and flexible data transfer
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
StoreJet® 25M3
Transcend's StoreJet 25M3 ruggedized external hard drive combines supreme shock-resistant qualities with the USB 3.1 Gen 1 interface, allowing for ultra-fast file transfers and the highest level of anti-shock protection.
Lightning-fast transfer speeds
The StoreJet 25M3 external hard drive is equipped with the USB 3.1 Gen 1 interface with the support of UASP (USB Attached SCSI Protocol), providing lightning-fast transfer rates of up to 5Gbps.
Excellent anti-shock protection
The StoreJet 25M3 features a three-stage shock protection system that meets US military drop-test standards to fully protect data stored on the drive. The three-stage shock protection system includes a silicone rubber case, an internal shock-absorbing suspension damper, and a reinforced hard casing.
Two color options
The StoreJet 25M3 comes in iron gray and military green. Pick your favorite color!
One touch auto backup
The StoreJet 25M3 is equipped with a one touch auto-backup button that instantly backs up your data with just one press*. The button also enables you to reconnect the hard drive to your PC without the need to unplug and reinsert it.
Exclusive software
Transcend Elite is advanced data management software that keeps important files organized, protected, and up-to-date.
RecoveRx is a free data recovery utility that allows you to search deep within a storage device for traces of erased files including digital photos, documents, music, and videos.
Guaranteed quality
Transcend's external hard drives are built to the highest standards and rigorously tested, offering outstanding quality, performance, and reliability. Transcend products both look after your data and complement your good taste.
Tech Specs
| Depth | 5.1" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | Transcend |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Product Line | StoreJet |
| Product Name | Portable Storage for PC |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Color | Iron Gray |
|---|---|
| Product Model | TS-2TSJ25M3S |
| Host Interface | USB 3.1 |
| Product Family | StoreJet 25M3 |
| Product Series | 25M3 |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Encryption Standard | 256-bit |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 6.53 oz |
| Manufacturer Part Number | TS2TSJ25M3S |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in USBHD from TRANSCEND and similar brands
240GB EXTERNAL SSD USB 3.1 GEN 2 TYPE C
1TB SLIM STOREJET2.5 M3G PORTABLE
1TB SLIM STOREJET 2.5 USB 3.1 M3S PORTABLE
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



