2TB AEGIS PADLOCK DT SECURE USB 3.0 256BIT AES HW ENCRYPT FIPS
2TB AEGIS PADLOCK DT SECURE USB 3.0 256BIT AES HW ENCRYPT FIPS
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- Enhance data processing speed with 8 MB cache buffer
- For ultra-fast data transfer, the drive utilizes USB 3.0 connectivity
- 3.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Security for your Desktop
Simple to setup, software free and providing real-time AES Hardware Encryption, the Aegis Padlock DT FIPS takes the perfect desktop companion to the highest level of security
Apart from setting up a password on your desktop and a perhaps a firewall, we often don't consider the security of the files on our desktop machines. Information such as customer files, credit card information or proprietary company data should be kept secure, but should be easy to access by authorized personnel. Enter the Aegis Padlock DT FIPS, designed specifically for desktop systems, this high capacity desktop external drive has everything you need to keep you files secure.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 4.5" |
| Buffer | 8 MB |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Apricorn |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Product Line | Aegis Padlock DT FIPS |
| Product Name | Aegis Padlock DT FIPS - USB 3.0 Desktop Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 26 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | ADT-3PL256F-2000 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Aegis Padlock DT FIPS |
| Package Contents | <ul><li>Aegis Padlock DT FIPS - USB 3.0 Desktop Drive</li><li>USB 3.0 Cable</li><li>12V AC Adapter</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | United States |
| External Drive Type | Desktop |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Manufacturer Part Number | ADT-3PL256F-2000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.apricorn.com |
| Operating System Compatibility | Windows XP |
Related Products
More in USBHD from APRICORN MASS STORAGE and similar brands
500GB FORTRESS FIPS PORTABLE USB HDD HW ENCRYPTED

128GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
1TB AES-XTS PADLOCK SECURE USB 3.0 256BIT ENCRYPT TAA COMP
More from APRICORN MASS STORAGE
Other products available from this brand

4GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

8GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

16GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

32GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.