
8GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
8GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
Key Features
- 256 Bit AEX XTS Military Grade Hardware Encryption
- Software-Free
- Onboard Authenticated
- Cross-Platform Compatible
- OS Agnostic
- USB 3.1 Gen 1
- IP67 Certified
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NeXt Generation of Secure Key: the Aegis Secure Key 3NX
Our fourth generation of Secure Keys brings next generation security features, up to 25% cooler operating temperatures, and an even lower cost. Software-Free, 100% hardware-based 256-bit AES XTS encrypted, onboard keypad PIN authenticated, and ultra-fast USB 3.1 (3.0) data transfer speeds. All Data is encrypted on the fly and the device's PINs and Data remain encrypted while the drive is at rest. Completely cross-platform compatible and OS agnostic; thrives in Windows, Linux, Mac, Android, Chrome, embedded systems, and equipment possessing a powered USB port and storage file system. All internal componentry is protected from physical tampering with a layer of hardened epoxy, and locked-down firmware brings immunity to malware attacks such as BadUSB.
Tech Specs
| Width | 0.8" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 3.5" |
| Brand Name | Apricorn |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Product Line | Aegis Secure Key 3NX |
| Product Name | 8GB Aegis Secure Key 3NX USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Aegis Secure Key 3NX |
| Package Contents | <ul> <li>8GB Aegis Secure Key 3NX USB 3.0 Flash Drive</li> <li>Protective Cap</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Storage Capacity | 8 GB |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Weight (Approximate) | 0.850 oz |
| Manufacturer Part Number | ASK3-NX-8GB |
| Manufacturer Website Address | http://www.apricorn.com |
Related Products
More in USB-FL from APRICORN MASS STORAGE and similar brands

16GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEMORY KEY

16GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

32GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
More from APRICORN MASS STORAGE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
