1TB AES-XTS PADLOCK SECURE USB 3.0 256BIT ENCRYPT TAA COMP
1TB AES-XTS PADLOCK SECURE USB 3.0 256BIT ENCRYPT TAA COMP
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Enhance data processing speed with 8 MB cache buffer
- For ultra-fast data transfer, the drive utilizes USB 3.0 connectivity
- Portable design allows it to be carried anywhere, ensuring maximum efficiency
- Hard Drive enables Mac apps to load significantly faster, maintaining high performance for optimal productivity
- Auto-lock featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Portable Security for your Data at the Speed of USB 3.0
With real-time AES hardware encryption, software free design and a super speed USB 3.0 connection, you can secure your data faster than ever before.
Looking for an effortless way to secure your data while taking advantage of the fastest USB 3.0 speeds? Look no further than the Aegis Padlock 3.0, the latest and fastest of Apricorn's Secure Drive line. With the same easy-to-use keypad design and software free setup, the Aegis Padlock 3.0 enables you to access the drive with your own unique pin but now at data transfer speeds of up to 5Gbps.
Utilizes Military Grade FIPS PUB 197 Validated Encryption Algorithm
Featuring your choice of AES-XTS 128 or 256-bit hardware encryption, the Aegis Padlock 3.0 seamlessly encrypts all data on the drive in real-time, keeping your data safe even if the hard drive is removed from its enclosure.
Tech Specs
| Depth | 4.7" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Buffer | 8 MB |
| Height | 0.7" |
| Features | 256-bit AES Encryption |
| Brand Name | Apricorn |
| Drive Type | External |
| BUS Powered | Yes |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Product Line | Aegis Padlock |
| Product Name | Aegis Padlock A25-3PL256-1000 Hard Drive with Integrated USB 3.0 Cable |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | A25-3PL256-1000 |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Aegis Padlock |
| Package Contents | <ul><li>Aegis Padlock A25-3PL256-1000 Hard Drive with Integrated USB 3.0 Cable</li><li>Y-auxiliary Power Cable</li><li>Travel Pouch</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Average Seek Time | 12 ms |
| Country of Origin | United States |
| Platform Supported | Mac |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| System Requirements | <p><b>Operating System(s):</b></p><ul><li>Linux</li><li>Windows</li><li>Mac</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 6.20 oz |
| Manufacturer Part Number | A25-3PL256-1000 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li><li>TAA</li><li>GSA</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.apricorn.com |
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
Related Products
More in USBHD from APRICORN MASS STORAGE and similar brands
500GB FORTRESS FIPS PORTABLE USB HDD HW ENCRYPTED

128GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

1000GB FORTRESS FIPS PORTABLE USB HDD HW ENCRYPTED
More from APRICORN MASS STORAGE
Other products available from this brand

4GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

8GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

16GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

32GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.