2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536
Key Features
- One USB console controls two USB computers
- Supports multifunction mice
- Multiplatform support - Windows, Mac, Linux and Sun
- USB mouse port can be used for USB 1.1 hub ad USB 1.1 peripheral sharing
- Superior video quality - up to 2048 x 1536; DDC2B
- Non-powered
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CS22U 2-Port USB KVM Switch is a tool to manage two USB computers in home or office environments. With a max resolution of 2048x1536, it supports most monitors. Two USB KVM cables are built inot the main unit, simply connect the cables to your computers and your keyboard, mouse and monitor to the KVM and you are set to go, nothing else to buy, and no software to install. Because the CS22U 2-Port USB KVM Switch has no emulation it will work with most gaming and programmable mice and keyboards.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 3.3" |
| Height | 1" |
| Brand Name | ATEN |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | CS22U 2-Port USB KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS22U |
| Package Contents | <ul><li>CS22U 2-Port USB KVM Switch</li><li>1 x Remote Switch Module</li><li>1 x User Guide</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 11 oz |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | CS22U |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
2PORT USB BOUNDLESS CABLE KM SWITCH
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



