2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
Key Features
- One KVM console controls two computers with USB and HDMI interface
- Superior video quality - up to 1920 x 1080 @ 60 Hz / 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Computer selection via Remote Port Selector
- HDMI compliant; HDCP 1.4 compliant
- Multiplatform support - Windows, Mac, and Linux
- The console USB ports can be used for USB peripheral sharing
- Supports USB hot-plugging
- Bus-powered
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CS22HF 2-Port USB FHD HDMI Cable KVM Switch is a control unit that allows access to two computers from a single USB and HDMI console while offering video quality up to 1920 x 1080 @ 60 Hz / 1920 x 1200 @ 60 Hz. With the CS22HF, you can quickly and effortlessly switch between two USB HDMI computers via the pushbutton on the remote port selector. The CS22HF supports multiplatform operations which allow you to switch between two different operating system PCs.
Moreover, the compact and bus-powered design allows for an efficient and tidy installation, providing an ideal spacesaving solution to keep your desk well-organized. This plug and play switch is ideal for people who need quick control to multitask between two computers on a desktop in any environment.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.2" |
| Width | 2.6" |
| Height | 1" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | CS22HF 2-Port USB FHD HDMI Cable KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS22HF |
| Package Contents | <ul> <li>CS22HF 2-Port USB FHD HDMI Cable KVM Switch</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Manufacturer Part Number | CS22HF |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536
2PORT USB BOUNDLESS CABLE KM SWITCH
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



