2PORT USB 3.0 4K DUAL DISPLAY DP KVMP SWITCH
2PORT USB 3.0 4K DUAL DISPLAY DP KVMP SWITCH
Key Features
- One USB keyboard and mouse controls two DisplayPort computers and share two USB peripherals
- Supports Quad Display by connecting two Dual Display KVM switches
- Supports superior video quality - Up to 4K (4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz)
- Computer Selection via front panel, hotkeys, mouse, and RS-232 commands
- 2- Port USB 3.1 Gen 1 hub with SuperSpeed 5 Gbps data transfer rates
- Supports DisplayPort Dual-Mode technology (DP++)*
- Supports MST (Multi-Stream Transport)
- Supports Console keyboard emulation / bypass feature
- Supports Console mouse emulation / bypass feature
- Independent switching of KVM, USB, and Audio
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN CS1942DP desktop KVM switch helps organize your desktop. Especially when managing a multimedia workstation at a large organization, CS1942DP provides you with instant access to two or four computers, all through a single USB keyboard, USB mouse and two DisplayPort monitors.
Advanced video support provides a better-defined DisplayPort connection with video resolutions up to 4K (4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz). Incorporating dual display capability, you are allowed to enjoy a wider screen and easily switch between two or four DisplayPort systems. In addition, featuring a built-in USB 3.1 Gen 1 hub, the CS1942DP delivers unprecedented data transfer rates up to 5 Gbps, allowing you to maximize multimedia operations.
Engineered to meet the ever-increasing demand for dual display, ultra-fast data transmission rates, and lossless 4K video resolution, the CS1942DP is specifically designed for where multitasking is needed such as design, financial trading, and video post production.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 13.2" |
| Width | 6.2" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | ATEN |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port USB 3.0 4K DisplayPort Dual Display KVMP Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | CS1942DP |
Show all 28 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>2-Port USB 3.0 4K DisplayPort Dual Display KVMP Switch</li> <li>4 x DisplayPort 1.2 Cables</li> <li>2 x USB 3.0 Cables</li> <li>4 x Audio Cables</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Input Voltage Range | 12V DC |
| Number of USB Ports | 6 |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Number of DisplayPorts | 6 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CS1942DP |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



