2PORT PS2 USB CS82U KVM SWITCH W/ 2 6FT USB CABLES
2PORT PS2 USB CS82U KVM SWITCH W/ 2 6FT USB CABLES
Key Features
- One PS/2-USB VGA console controls two VGA interface computers.
- Dual Interface - supports computers with PS/2 or USB keyboards and mice
- Computer selection via front panel pushbuttons, hotkeys, and mouse
- Multiplatform support - Windows, Linux, Mac, and Sun
- Superior video quality - 2048 x 1536; DDC2B
- Video DynaSync™ - Exclusive ATEN technology eliminates bootup display problems and optimizes resolution when switching between ports
- Console mouse port emulation/bypass feature supports most mouse drivers and multifunction mice
- Complete keyboard emulation for error-free booting
- Mac/Sun keyboard support and emulation
- Multilingual keyboard mapping - supports English, Japanese, and French keyboards
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CS82U PS/2-USB KVM Switch is a desktop control unit that allows users to access two computers from a single KVM console (PS/2 or USB keyboard and mouse, and VGA monitor). In addition, CS82U comes with ATEN's new Video DynaSync™ technology, which eliminates boot-up display problems and optimizes resolution.
Setup is fast and easy; simply plug cables into their appropriate ports. There is no software to configure, no installation routines, and no incompatibility problems. Since the CS82U intercepts keyboard input directly, it will work on multiple computing platforms.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Depth | 14" |
| Width | 8.7" |
| Height | 2.2" |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | CubiQ |
| Product Name | CubiQ KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | CS82U |
|---|---|
| Product Family | CubiQ |
| Package Contents | <ul><li>CubiQ KVM Switch</li><li>2 x Custom KVM Cable Sets</li><li>1 x User Guide</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.19 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CS82U |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



