
California Proposition 65 Warning
2PORT PCIE JJ-E02211-S1 HIGH-SPEED PARALLEL
2PORT PCIE JJ-E02211-S1 HIGH-SPEED PARALLEL
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SIIG's DP CyberParallel Dual PCIe is designed to add two high-speed parallel ports (25-pin) to PCI Express-enabled desktop computer. It delivers data transfer rates of up to 1.5MB/s, supports ECP, EPP, PS2 and SPP parallel port modes, and works with PCI Express slots of different lane widths. With the included spare low-profile bracket, this dual-profile adapter can be installed into either standard height or low profile system chassis. It is a cost effective solution enabling you to add extra parallel ports for additional device connections.
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Width | 3.6" |
| Height | 4.7" |
| Brand Name | SIIG |
| Card Height | Low-profile |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | DP CyberParallel Dual PCIe |
| Product Type | Serial Adapter |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Package Contents | <ul><li>DP CyberParallel Dual PCIe</li><li>LP Bracket DB25 Ribbon Cable</li><li>Spare Low Profile Bracket</li><li>Driver CD</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Data Transfer Rate | Up to 1.5MB/s |
| Platform Supported | PC |
| Parallel Port Modes | PS2 |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | JJ-E02211-S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
Related Products
More in SERCRD from SIIG and similar brands


DP CYBER 1S1P PCIE CARD RS-232 SERIAL PORT TO PCIE ENABLED

DP CYBER 2S PCIE CARD

4PORT DB9 PCIE RS232 550 PCI CYBERSERIAL 4S
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



