2PORT HDMI KVMP SWITCH W/ USB
2PORT HDMI KVMP SWITCH W/ USB
Key Features
- 2-port HDMI USB 2.0 KVMP™ Switch
- One USB console controls two HDMI-interface computers and two additional USB devices
- 2-port USB 2.0 hub built in; fully compliant with the USB 2.0 specification
- Independent switching of KVM, USB peripheral, and audio focus via front panel pushbuttons and hotkeys
- HDMI digital monitor support - fully compliant with HDMI; also HDCP compliant
- Dolby True HD and DTS HD Master Audio support
- Superior video quality - supports 480i, 480p, 720p, 1080i, and 1080p(HDTV)/1920 x 1200(DVI)
- Power on detection - If one of the computers is powered off, the CS1792 will automatically switch to the next powered-on computer
- Supports widescreen resolutions
- Multiplatform support - Windows, Linux,and Mac
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CubiQ CS1792 KVM Switch is a revolutionary new concept in KVM switch functionality. Combining a 2- port KVM switch, a switchable 2-port USB hub, and full HDMI support, the result is a dual-purpose unit that may be used as a KVMP switch, HDMI video switch, or combination of both, allowing you to connect multiple Hi-def sources to the HDMI input of your TV or monitor.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.9" |
| Width | 8.1" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | ATEN |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | CubiQ |
| Product Name | CubiQ CS1792 KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS1792 |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Family | CubiQ |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>CubiQ CS1792 KVM Switch</li><li>4 x 6 ft. Custom HDMI Cables</li><li>Power Adapter</li><li>Firmware Upgrade Cable</li><li>PS/2 to USB Console Converter Cable</li><li>User Manual</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Manufacturer Part Number | CS1792 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



