2PORT DVI KVMP WITH USB 2.0 PERIPHERAL SHARING
2PORT DVI KVMP WITH USB 2.0 PERIPHERAL SHARING
Key Features
- One USB console controls two DVI computers and two additional USB 2.0 devices
- 2-port USB 2.0 hub built in
- Fully compliant with the USB 2.0 specification
- Computer selection via front panel pushbuttons, hotkeys, and mouse
- Audio enabled - full bass response provides a rich experience for 2.1 channel surround sound systems
- Multiplatform support - Windows, Linux, Mac, and Sun
- Supports widescreen resolutions
- Superior video quality - 1920 x 1200
- Independent switching of KVM, USB, and Audio focus
- DVI digital and analog monitor support - fully compliant with the DVI specifications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With their unique design and inovation features, CubiQ desktop KVMP switches provide both ergonomic style and advance functionality for the SOHO desktop environment. CubiQ desktop KVMP switches allow you to switch seamlessly between up to four HDMI, Dual/Single link DVI or VGA-enabled PCs, and share USB peripherals and multi-channel audio functionality from on single-screen or dual-screen console.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 10.6" |
| Width | 3.4" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Desktop |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | CubiQ |
| Product Name | CubiQ CS1762A KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
Show all 22 specsShow fewer
| Input Voltage | 5.3 V |
|---|---|
| Product Model | CS1762A |
| Product Family | CubiQ |
| Package Contents | <ul><li>2 x 1.8m USB DVI KVM Cable</li><li>1 x Firmware Upgrade Cable</li><li>1 x Power Adapter</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Manufacturer Part Number | CS1762A |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



