
California Proposition 65 Warning
2PORT DP KVM SWITCH W/ 4K HIGH DEF VIDEO USB 2.0 TECHNOLOGY
2PORT DP KVM SWITCH W/ 4K HIGH DEF VIDEO USB 2.0 TECHNOLOGY
Key Features
- Control 2 computers using a single keyboard, mouse, and DisplayPort video console
- DisplayPort 1.2 Compliant, HDCP Compliant
- Computer selection via console selection button, hotkeys, and USB mouse1
- Superior video quality - up to 4K Cinema (4096 x 2160 @ 60Hz)
- Multiplatform support - Windows®, Mac OS®, Linux®
- Compatible with widescreen LCD monitors
- Power-on detection - if either of the connected computers is powered off, the GCS62DP will automatically switch to the other computer
- Independent switching of the KVM, USB, and 2.1 channel audio focus
- Supports 7.1 HD audio through DisplayPort playback2
- Supports multimedia keyboards, wireless keyboards and mice
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DisplayPort KVM [2-Port]
IOGEAR's 2-Port DisplayPort KVM switch with audio and DisplayPort 1.2 connections break revolutionary new ground in KVM functionality by combining advanced Cinema 4K Video and USB 2.0 technology. It enables effortless control over two 4K-enabled computers with DisplayPort video connections using a single USB keyboard, USB mouse and DisplayPort video console.
Advanced Features with Cinema 4K Support
This KVM is DisplayPort 1.2 compliant and boasts many advanced features associated with the latest developments in high resolution video specifications such as Cinema 4K (4096 x 2160 @ 60Hz), HD audio through DisplayPort playback, HDCP compliance, and widescreen support. The 2-Port DisplayPort KVM also comes equipped with many advanced USB related features such as support for multimedia and wireless keyboards and mice, Mac keyboards and emulation, and console mouse emulation with a bypass feature that supports most mouse drivers and multifunction mice. Other advanced KVM features include full operating system support for Windows®, Mac OS®, and Linux®, full bass response audio, power-on detection, hot key and USB mouse switching, and firmware upgradability.
Save Equipment Costs and Boost Efficiency
The IOGEAR 2-Port DisplayPort KVM is designed to save equipment costs and boost efficiency for users. It is ideal for Desktop Publishing, Graphic Design, Video Editing, and other applications that demand high video resolution. Security is also increased by allowing users to switch between the Internet-connected PC and an Intranet-connected PC. For added convenience, the GCS62DP features USB 2.0 peripheral sharing via the mouse port. A powered USB Hub can be connected to expand USB connectivity. The GCS62DP is bus powered so no external power supply is required.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.8" |
| Width | 3.8" |
| Height | 1.1" |
| Brand Name | IOGEAR |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port DisplayPort KVM |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | GCS62DP |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port DisplayPort KVM</li> <li>2 x USB 2.0 A to B Cable</li> <li>2 x 3.5mm Audio Cable</li> <li>2 x DisplayPort Cable</li> <li>1 x Port Selection Remote</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 22 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Number of USB Ports | 4 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS62DP |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
