California Proposition 65 Warning
2PORT USB KVM SWITCH
2PORT USB KVM SWITCH
Key Features
- One USB keyboard, USB mouse, and VGA monitor control two computers
- Separate the Internet and Intranet with the click of a button
- Max resolution: 2048 x 1536, DDC2B
- Plug-n-Play monitor support
- Molded-in cables to simplify setup
- Compact design features two attached KVM (USB and VGA) cables
- Compatible with PC, MAC and SUN operating platforms
- Supports Windows 2000 or higher, Mac OS 9.0 or higher, Sun Solaris 9 or higher
- No software drivers required - simply connect the cables to the computers
- Computer selection via 6 ft remote controller cable that can be placed on your desk for easy reach
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The IOGEAR 2-Port USB Cable KVM allows users to share a VGA monitor, a USB mouse, and a USB keyboard between two computers. Users can switch between computers using a manual switch located on a wired remote controller that can be placed on your desk for ease of reach. It is entirely plug-n-play and requires no software to run. It is also powered through the USB bus and thus does not require a power supply to run. It is the ideal KVM for those who want a competitively priced, entry level KVM that will allow them to multitask with two computers at their disposal.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.5" |
| Width | 3" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Name | GCS22u 2-Port USB KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | GCS22u |
| Package Contents | <ul><li>2-Port USB KVM Switch</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Weight (Approximate) | 14 oz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS22U |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

