
California Proposition 65 Warning
2PORT DISPLAYPORT KVMP WITH USB 3.0 HUB
2PORT DISPLAYPORT KVMP WITH USB 3.0 HUB
Key Features
- Control 2 computers using a single keyboard, mouse, and DisplayPort video console
- Superior video quality - 4K UHD (3840x2160 @ 30Hz)
- DisplayPort 1.1 compliant & HDCP compliant
- 2-Port USB 3.0 Hub with SuperSpeed 5Gbps transfer rate
- DP++ supports HDMI and DVI output1
- Computer selection via front panel pushbuttons, hotkeys, and mouse2
- Independent switching of the KVM, USB, and 2.1 channel audio
- Supports 7.1 HD audio through DisplayPort3
- Mouse emulation or bypass feature supports most mouse drivers and multifunction mice
- Multi-platform support - Windows®7, Windows®8.1, Windows®10, Mac®, and Linux®
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2-Port DisplayPort KVMP Switch
IOGEAR's 2-Port DisplayPort KVMP Switch features the most affordable combination of 4K UHD resolution, the next generation USB3.0 hub, and enhanced user-friendly operation. Experience 3840x2160 @ 30Hz resolution while switching between two computers and share two USB peripherals with the push of a button. Control two DisplayPort computers with ease using a single keyboard, mouse, and DisplayPort monitor. Expand your USB 3.0 peripherals connectivity with faster data transfer rates and eliminate redundant hardware.
4K UHD Experience
The DisplayPort 1.1 KVMP technology delivers up to 4K UHD resolution; 3840x2160 @ 30Hz frame rate. This 2-Port KVMP switch is designed for environments requiring 4K resolution, such as professional film and video production industries. The IOGEAR DisplayPort KVMP switch also enhances professional applications in motion graphic design, animation, engineering, architecture, and media design.
Convenient Switching Methods
Switch and access two DisplayPort computers from a simple pushbutton on the front panel or hotkeys combination on your keyboard. IOGEAR's 2-Port DisplayPort KVMP Switch also offers the latest mouse port-switching functionality to change ports. Easily switch between connected computers by clicking the wheel button on your 3-button USB mouse.
Smart Connectivity
Additional smart connectivity features turn your workstation into a convenient and easy-to-use Plug-N-Play setup. The Power on Detection feature ensures that this KVMP will automatically connect to the next powered on computer. The built in USB3.0 ports allows connectivity of up to SuperSpeed 5Gbps data transfer speeds and provides backwards compatibility with USB 2.0 and USB 1.1 legacy devices.
Cost Effective Solution
Avoid unplugging and plugging USB peripherals and audio devices between your two computers. Share your peripherals with the push of a button and forget about purchasing additional keyboards, mice, monitors, hard drives, flash drives, printers and more. Additionally, straight forward firmware update eliminates the need to purchase upgraded KVMP switches.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.7" |
| Width | 7.9" |
| Height | 2.9" |
| Brand Name | IOGEAR |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub (TAA Compliant) |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | GCS1902 |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2-Port DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub (TAA Compliant)</li> <li>2 x DisplayPort Cables</li> <li>2 x USB 3.0 Cables</li> <li>2 x Audio Cables</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Manual</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS1902 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
