
2PORT 4K USB-C DESKTOP KVM WITH DISPLAYPORT OUTPUT USB PERIPHERAL A
2PORT 4K USB-C DESKTOP KVM WITH DISPLAYPORT OUTPUT USB PERIPHERAL A
Key Features
- Control and share 2 USB-C devices with DP Alt Mode from one keyboard, mouse, and a DisplayPort monitor.
- Resolution up to 4K UHD 3840 x 2160 @60Hz
- Two additional USB peripheral ports built in for more USB connectivity
- USB 3.2 Gen 1 compliant and up to 5 Gbps data transfer rates
- Support Power Pass through up to 100W charging on Port 1 with additional USB-C Power Supply (Sold separately)
- Plug-n-Play; no software or driver needed.
- Supports USB-C/Thunderbolt 4 host device with DP Alt Mode
- Supports DP 1.4 Alt Mode
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C KVM - Switch Between Two USB-C Devices
Easily switch between two USB-C devices and control them with up to 4 USB-A peripherals and view content on one 4k monitor. IOGEAR's GCS1602CC USB-C KVM Switch requires no software and comes complete with the Power function, USB-C cables, and a 6-foot push-button remote switch. The GCS1602CC is also TAA compliant, providing easy and reliable switching that you can trust.
Work While Charging with 100W charging power to Port 1
Supports PD 3.0 up to 100 Watt USB PD charging on Port 1 - allows your laptop to obtain the maximum power via your USB-C power adapter.
Dock & Switch Apple Devices
Expand the functionality of your new USB-C or Thunderbolt 3/4 device including the MacBook Air® and MacBook Pro® laptops and the new iPad Pro®. Add a keyboard, mouse, 2 USB devices and a 4k Ultra HD display to take full advantage of the newest iPad Pro capabilities.
4k Ultra HD Support
The GCS1602CC empowers your desktop operations with stunning 4k UHD. It supports up to 3840x2160@60Hz and also works with 21:9 Ultrawide and 32:9 super Ultrawide monitors for graphics-intensive work.
Optimal Function in a Compact KVM
With its compact form factor and compatibility with Thunderbolt 3 / 4 devices, the USB-C DVM Switch is a desktop and mobile powerhouse, ready to increase your productivity at home, work or on-the-go. The USB-C KVM's small footprint ensures it takes up little space at your workstation while fitting conveniently into your travel bag.
Supports iPhone 15 Pro, iPads, MacBooks, Macs, & Samsung DeX
This device is designed for seamless integration with Apple's iPhone 15 Pro series, MacBook Pro/Air (including M1/M2/M3 models with USB-C/Thunderbolt), all Mac series, and Samsung DeX, and supports USB-C Power Pass through up to 100W (external USB-C power adapter required).
Unreal Switching Speed
Exclusive IOGEAR technology brings astoundingly fast switching speed. Switching between two systems takes three seconds, making your workflow more efficient than ever before.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Brand Name | IOGEAR |
| Device Type | Desktop KVM |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Graphic Mode | 4K |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | Access Pro+ 2-Port 4K USB-C Desktop KVM with DisplayPort output and USB peripheral (TAA) |
| Product Type | KVM Switchbox |
| USB Standard | USB 3.2 |
| Input Current | 3.30 A |
| Product Model | GCS1602CC |
Show all 26 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>2-Port USB-C KVM Switch</li><li>2 x USB-C to USB-C Cables</li><li>1 x Remote Port Selector</li><li>1 x Power Adapter</li><li>1 x Quick Start Guide</li><li>1 x Warranty Card</li></ul><p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 7 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | GCS1602CC |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
