
California Proposition 65 Warning
2PORT 4K KVM SWITCH WITH HDMI USB AUDIO CONNECTIONS
2PORT 4K KVM SWITCH WITH HDMI USB AUDIO CONNECTIONS
Key Features
- One USB keyboard, mouse and one HDMI monitor control two HDMI computers
- Superior video quality - up to 4K DCI (4096 x 2160 @ 60Hz)
- Computer selection via remote port selector
- HDMI compliant; HDCP 2.2 compliant
- Supports USB hot-plugging
- The console USB ports can be used for USB peripheral sharing
- Multiplatform support - Windows, Mac and Linux
- Plug and play
- Bus-powered - no external power adapter required
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2-Port 4K KVM Switch with HDMI Connection, USB and Audio
One of the most compact KVMs IOGEAR has to offer, the 2-Port 4K KVM Switch with HDMI Connection, USB and Audio is a must-have for users with two computers using one monitor, keyboard and mouse. It is perfect for a home office or small to medium-sized business that need to conserve workspace and streamline desktop setups.
4K Video
This 4K KVM supports up to 4096 x 2160 @60Hz resolution on large widescreen HDMI displays giving the user high-quality images on screen every time. It is perfect for users in the finance, medical, computer programming and graphics fields.
Digital/Analog Audio
2-Port 4K KVM Switch with HDMI Connection supports both digital and analog 2.1 audio. Digital is supported through HDMI while analog is supported with 3.5 mm audio ports. Both connections ensure clear audio to meet all your audio needs.
Easy Installation
The 2-Port 4K KVM Switch is plug-and-play. And all the cables you need are included. Easily switch between two computers with a touch of the remote button on your desktop. The KVM shows which computer you are using with a light on the unit (either PC1 or PC2). Additionally, the KVM was designed with a hook design for a space-saving and organized workstation.
- Control and switch between two DisplayPort computers from a USB keyboard, mouse and DisplayPort monitor
- Superior video quality ? up to 4K DCI (4096 x 2160 @60Hz)
- Multi-platform support ? Windows, Mac and Linux
- DisplayPort 1.1, HDMI® and HDCP 2.2 compliant
- Port switching via remote switch button
- Supports USB hot-plugging (add or remove the device without shutting down the operating system)
- The console USB ports can be used for USB peripheral sharing (keyboard and mouse)
- Easy installation, just plug and play
- Built-in cables
- Hook design for a space-saving and organized workstation
- 1Bus-powered ? no external power adapter required
- 2.1 audio support
- 3-year warranty
- Free lifetime US-based technical support
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.3" |
| Width | 3.4" |
| Height | 1.1" |
| USB 2.0 | Yes |
| Features | Bus Powered |
| Brand Name | IOGEAR |
| Cord Length | 4 ft |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port 4K KVM Switch with HDMI, USB and Audio Connections |
| Product Type | KVM Switchbox |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | GCS92HU |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port 4K KVM Switch with HDMI, USB and Audio Connections</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Country of Origin | Thailand |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 12.70 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS92HU |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
