2GB COMPACT FLASH CF CARD 133X
2GB COMPACT FLASH CF CARD 133X
Key Features
- The compactflash is a great choice to capture and save your favorite photos and videos recorded by the digital camera
- Seize every moment with your loved ones in the photographs and save them all in the 2 GB card
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Transcend 2GB CompactFlash Card (133x) targets users who demand superior performance at a lower price. Suitable for both photo enthusiasts and professional photographers. Inside this card, the MLC microchip ensures ultimate compatibility and speed by operating in both dual-channel transfer and Ultra DMA mode-4 standards.
Tech Specs
| Width | 1.4" |
|---|---|
| Brand Name | Transcend |
| Form Factor | CompactFlash Type I |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Memory Speed | 133x |
| Product Name | 2GB CompactFlash Card (133x) |
| Product Type | CompactFlash |
| Storage Capacity | 2 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.40 oz |
| Number of Memory Cards | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | TS2GCF133 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
Related Products
More in FL-CRD from TRANSCEND and similar brands
16GB SD CARD UHS-I U1
64GB UHS-I U1 MICROSD W/O ADAPTER
64GB UHS-I U1 MICROSD W/ADAPTER
More from TRANSCEND
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



