
2D HANDHELD WIRELESS BARCODE SCANNER
2D HANDHELD WIRELESS BARCODE SCANNER
Key Features
- Scan barcodes with a staggering speed of 120 scan/s
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Features CMOS image sensor
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso NuScan 2700R is the ultimate wireless barcode scanning solution. Its new decoding engine allows it to decode both 2D barcodes, such as QR Code, PDF417, and Data Matrix, and 1D barcodes. The scanning rate of 120 scans per second increases accuracy, therefore increasing efficiency. The 2.4 GHz RF technology provides a wireless range of up to 150 feet. Its built-in USB receiver also makes the scanner completely Plug-n-Play!
Tech Specs
| Width | 3.4" |
|---|---|
| Height | 2.4" |
| Length | 6.6" |
| Scan Rate | 120 scan/s |
| Brand Name | Adesso |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | NuScan |
| Product Name | NuScan 2700R 2D Wireless Barcode Scanner with Charging Cradle |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Black |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Model | NuScan 2700R |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Product Family | NuScan |
| Radio Frequency | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul> <li>2D Handheld Wireless Barcode Scanner</li> <li>Charging Cradle</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Logistics |
| Country of Origin | Taiwan |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Drop Specification | <p>Withstanding 1.5m freefall drops</p> |
| Platform Supported | Android |
| Scanning Capability | 1D |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN2700R |
| Barcode Symbology Supported | <b>1D:</b><br /> <ul> <li>EAN-8</li> <li>EAN-13</li> <li>EAN-13 2 add-on</li> <li>EAN-13 5add-on</li> <li>ISSN</li> <li>ISBN</li> <li>UPC-A</li> <li>UPC-E</li> <li>Code11</li> <li>Code 32</li> <li>Code 39</li> <li>Code 93</li> <li>Code 128</li> <li>Codabar</li> <li>Industrial 2 of 5</li> <li>Interleaved 2 of 5</li> <li>Matrix 2 of 5</li> <li>GS1-128</li> <li>GS1 Databar (RSS14)</li> <li>GS1 DataBar Limited</li> <li>GS1 DataBar Expanded</li> </ul> <b>2D:</b><br /> <ul> <li>PDF417</li> <li>MicroPDF417</li> <li>MicroQR</li> <li>Data Matrix</li> <li>QR</li> <li>Aztec</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ADESSO INNOVATION - POS and similar brands
More from ADESSO INNOVATION - POS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




