2CASTER KIT 4 PER PACK 5YR WARR
2CASTER KIT 4 PER PACK 5YR WARR
Key Features
- Type: (4) 2" casters
- Capacity: 550 lbs per caster
- Warranty: 5 years
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CRA60002 rolling caster kit can be used to convert rack enclosures, wall mount enclosures, and 4 post open frame racks to rolling racks. The kit includes (4) 2" casters rated to support up to 550 lbs per caster, an installation guide, and mounting hardware. The CRA60002 kit is covered by a 5-year limited warranty.
Note: Casters are intended for moving racks and equipment short distances only.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 2.9" |
| Features | Casters |
| Brand Name | CyberPower |
| Energy Star | No |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Line | Carbon |
| Product Name | CRA60002 2 in Heavy Duty Caster Kit Rack Hardware |
| Product Type | Rack Caster Kit |
| Product Color | Silver |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Family | Carbon UPS Hardware |
|---|---|
| Product Series | UPS Hardware |
| Package Contents | <ul> <li>4 x 2" Casters</li> <li>Installation Hardware</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 6.5 x 7.29 x 10.01 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 2.56 x 2.87 x 3.94 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 65 x 73 x 100 (mm)</li><li>Weight (kg) : 2.45</li><li>Weight (lb) : 5.4</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 12.07 x 8.26 x 20.96 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 4.75 x 3.25 x 8.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 120.65 x 82.55 x 209.55 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 7.82</li><li>Shipping - Weight (lb) : 17.25</li><li>USB Charge Port : No</li><li>Load Capacity EA - Static : 550 lb (249.4 kg)</li><li>Color : Silver/Black</li><li>Installation : Hardware Included</li><li>Material of Construction : Metal</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Product Warranty : 5 Year Limited Warranty</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CRA60002 |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Static/Stationary Weight Capacity | 550 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK-C from CYBERPOWER and similar brands

UNIVERAL RACK MOUNT 1U-2U RAIL KIT UP TO 230LBS ADJUSTABLE LENGTH

19IN 1U HEAVY DUTY FIXED SHELF 25INDEEP 175LB CAP FOR ENCL 5YR
CENTER PLATE INSERT 4-PORT VERTICAL DECORA A/V VOIP ENET
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



