
California Proposition 65 Warning
27IN 2560X1440 1000:1 PROART PA278QV WQHD HDMI DVD-D IPS 5MS
27IN 2560X1440 1000:1 PROART PA278QV WQHD HDMI DVD-D IPS 5MS
Key Features
- 27-inch WQHD (2560x 1440) IPS monitor with frameless design
- International color standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 wide color gamut
- Calman Verified with factory calibrated for excellent Delta E < 2 color accuracy
- ASUS-exclusive ProArt Preset and ProArt Palette provide numerous adjustable color parameters
- 75Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology (48~75Hz) to animated content with fast action and eliminate screen tearing
- Extensive connectivity for maximum flexibility, including Mini DisplayPort, DisplayPort, HDMI, dual-link DVI-D, audio in and earphone jack, plus four USB 3.0 ports
- Ergonomic stand with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience, plus VESA wall-mountable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Incomparable Color. Unlimited Creativity.
ProArt Display PA278QV is a 27-inch monitor designed to satisfy the needs of creative professionals, from photo and video editing to graphic design. ProArt Display PA278QV is factory calibrated and Calman Verified to deliver superb color accuracy (∆E < 2). It also provides industry-standard 100% sRGB / 100% Rec. 709 color space coverage. With ASUS-exclusive features, such as ProArt Preset and ProArt Palette with six-axis color, black-level and brightness adjustments, PA278QV makes it easy to achieve the exact look you desire quickly, easily and precisely.
Bring out the true beauty of your pictures
The ProArt display delivers industry-standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 color gamut for rich, vivid reproduction that ensures every detail of your photos is clear and lifelike.
High color fidelity for truly expressive hues
Revel in pure, expressive hues thanks to accurate, true-to-life color reproduction. ProArt displays achieve ∆E < 2, so your images are accurately reproduced on screen - allowing you to see exactly how your work is going to look when it's finished.
True color, right out of box
Color professionals rely on color-accurate displays to ensure that their creations look exactly as intended. ProArt Display PA278QV is factory calibrated and Calman Verified to guarantee industry-leading color accuracy. Every ProArt display undergoes stringent, meticulous testing to ensure smoother color gradation. Consumer of pro, you're assured color-accurate viewing and content-creation experiences.
Quick color-gamut adjustment
ASUS-exclusive ProArt Preset provides multiple modes for quick color-gamut adjustment. Whether you're color grading, video editing or manipulating photos, you can switch and match your needs easily.
Personalized editing experience
ASUS ProArt Palette lets you customize your display via a wide range of parameters, including color hue, temperature and gamma adjustments - all easily accessed via intuitive on-screen menus. There are also two-point grayscale sliders for all six colors, providing greater color-adjustment flexibility than many competing monitors. ProArt Palette empowers you to produce quickly and consistently, and makes it easy to keep your color management in check.
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 24.2" |
| Height | 14.6" |
| Features | Flicker-free |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 350 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Show all 67 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | ProArt |
| Product Name | ProArt PA278QV Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PA278QV |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | ProArt |
| Screen Surface | Matte |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | Media Player |
| Depth with Stand | 8.90" |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>ProArt PA278QV Widescreen LCD Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Color Pre-Calibration Report</li> <li>Welcome Card</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 24.21" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 20.94" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 46 Hz to 75 Hz - Digital |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 112 kHz - Digital |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 10.93 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | PA278QV |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.23310 mm |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.02 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


