25FT CAT6 CAT6A PATCH CABLE 10G AUGMENTED SNAGLESS RJ45 M/M AQUA
25FT CAT6 CAT6A PATCH CABLE 10G AUGMENTED SNAGLESS RJ45 M/M AQUA
Key Features
- Next Generation Cat6 - CAT6a ( Augmented )
- 10Gbps Over Copper to 100mtr
- Each cable Fluke® Tested and Verified with results supplied upon request
- 25 ft. cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite introduces its 10Gig Cat6a Augmented Aqua Patch cables. Cat6a is the next generation of UTP Ethernet, allowing 10Gbps over 4-pair copper, up to 100 meters. The aqua blue color signifies that it is part of the 10Gig cabling family, along with our Aqua 10Gig Fiber Patch Cables. Each Cat6a cable is individually tested and certified on Fluke® test equipment, and the test results are available upon request. Snag-free strain relief boot provides the most secure and accurate connections. Tripp Lite warrants its cables to be free from defects in material and workmanship for life.
Tech Specs
| Boot Type | Snagless |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 25 ft |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat6a UTP Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Aqua Blue |
| Product Model | N261-025-AQ |
| Shipping Width | 5.80" |
Show all 26 specsShow fewer
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Package Contents | <ul><li>Cat6a UTP Patch Cable</li><li>25ft Cat6a Aqua Patch Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Additional Information | <ul><li>Strain relief</li><li>100% FLUKE tested and certified</li><li>PoE rated to four times the standard</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | N261-025-AQ |
| Certifications & Standards | <ul><li>ETL/UL</li><li>RoHS</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
6FT HIGH SPEED FIREWIRE CABLE IEEE 1394B 9PIN / 6PIN M/M 800GBPS

16FT USB EXTENSION CABLE M/F USB 2.0 HIGH SPEED 28/24 AWG USB-A

5FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE RIGHT ANGLED UP MOLDED GIGABIT RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.