256GB USB3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA M BLACK+ TEAL
256GB USB3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA M BLACK+ TEAL
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston DataTraveler® Exodia M features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia M allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. It's available in multiple stylish color options that correspond by capacity up to 256GB. Its practical design makes it an ideal on the go storage solution whether at work, home or school. DT Exodia M is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
- Moving cap design protects USB connector
- Multiple color options by capacity
- Loop easily attaches to key rings
Key Features | Functional design
Moving cap design protects USB connector and your data when not in use.
Convenience at your fingertips
The lightweight USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution delivers quick file transfers.
Ultimate portability
Range of capacities with colorful cap and a loop that easily attaches to key rings.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Length | 2.7" |
| Features | Sliding Cap |
| Brand Name | Kingston |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler Exodia M |
| Product Name | DataTraveler Exodia M USB Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Product Model | DTXM |
Show all 22 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
|---|---|
| Product Family | DataTraveler Exodia M |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DTXM/256GB |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

