128GB 220MB/S METAL USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER SE9 G3
128GB 220MB/S METAL USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER SE9 G3
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium-style storage solution for Type-A devices
Experience the combination of elegance and functionality with the DataTraveler SE9 G3 USB 3.2 Gen 1 flash drive, ideal for storing and sharing your data. Rediscover its timeless, award-winning design, now enhanced with high-performance speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write , ensuring swift and seamless data transfers on Type-A host devices.
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB , providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs.
- USB 3.2 Gen 1 speeds
- Premium metal casing
- Large capacities
Tech Specs
| Width | 0.5" |
|---|---|
| Height | 0.2" |
| Length | 1.5" |
| Features | Key Ring |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler SE9 G3 |
| Product Name | DataTraveler SE9 G3 128GB USB 3.2 (Gen 1) Type A Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Product Family | DataTraveler SE9 G3 |
| Product Material | Metal |
Show all 19 specsShow fewer
| Storage Capacity | 128 GB |
|---|---|
| Maximum Read Speed | 220 MB/s |
| Maximum Write Speed | 100 MB/s |
| Weight (Approximate) | 0.176 oz |
| Manufacturer Part Number | DTSE9G3/128GB |
| Operating System Supported | ChromeOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

