128GB PORTABLE USB 3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA S BLK/TURQUOISE
128GB PORTABLE USB 3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA S BLK/TURQUOISE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston DataTraveler® Exodia™ S is an entry-level USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution for laptops, desktop PCs and other digital devices. DT Exodia S allows easy transfers and convenient storage of documents, videos, music and more. With capacities of up to 512GB1 , DT Exodia S has a rotating cap available in a range of colours. Its design makes it a nifty on-the-go storage solution for work, school or home. DT Exodia S is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
- Swivel cap design protects
- USB connector Multiple colour options by capacity
Tech Specs
| Width | 0.7" |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Length | 2.2" |
| Features | Portable |
| Brand Name | Kingston |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler Exodia S |
| Product Name | DataTraveler Exodia S USB Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Family | DataTraveler Exodia S |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 0.308 oz |
| Manufacturer Part Number | DTXS/128GB |
| Operating System Supported | Linux 4.4+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Additional Warranty Information | <p>5-year warranty, free technical support </p> |
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

