256GB USB3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/PINK
256GB USB3.2 GEN1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/PINK
Key Features
- Ultimate portability: Range of capacities with colorful loop that easily attaches to key rings
- Quick and convenient: The lightweight USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution that's easy to take with you.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DataTraveler Exodia USB Flash Drive with Protective Cap and Keyring in Multiple Colors
Kingston's DataTraveler® Exodia features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. Its practical design and fashionable colors make it ideal for everyday use at work, home, school or wherever you need to take your data. DT Exodia is available in capacities up to 256GB and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Tech Specs
| Width | 0.8" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 2.6" |
| Features | Lightweight |
| Brand Name | Kingston |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler Exodia |
| Product Name | DataTraveler Exodia 256GB USB 3.2 (Gen 1) Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Color | Black |
| Product Model | DTX |
Show all 22 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
|---|---|
| Product Family | DataTraveler Exodia |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight (Approximate) | 0.388 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DTX/256GB |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

