256GB USB-A + USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVEL
256GB USB-A + USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVEL
Key Features
- USB-A and USB-C connectors
- Innovative dual moving cap design
- High capacity storage up to 256GB
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Kingston® DataTraveler® Duo features dual USB connectors that work with both USB Type-A and USB Type-C®1 ports for maximum compatibility. The innovative dual moving cap design makes the drive stylish and convenient, with no cap to lose. With capacities up to 256GB2 , you can easily access and transfer documents, photos, videos, music and more between your USB-A and USB-C devices with the DT Duo. The product is backed by a five year limited warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability
- USB-A and USB-C connectors
- Innovative dual moving cap design
- High capacity storage up to 256GB
Tech Specs
| Width | 0.8" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 2.5" |
| Features | Sliding Cap |
| Brand Name | Kingston |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Line | DataTraveler Duo |
| Product Name | DataTraveler Duo 256GB (USB 3.2 (Gen 1) Type A + USB 3.2 (Gen 1) Type C) On-The-Go Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Product Family | DataTraveler Duo |
| Storage Capacity | 256 GB |
Show all 18 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Manufacturer Part Number | DTDEG2/256GB |
| Operating System Supported | Linux 4.4+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Additional Warranty Information | <p>5-year warranty with free technical support </p> |
Related Products
More in USB-FL from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH and similar brands

64GB PORTABLE USB 3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA S BLACK/BLACK
64GB USB-C 3.2 GEN 1 DATATRAVELER 70

64GB USB3.2 GEN 1 DATATRAVELER EXODIA BLACK/TEAL
More from KINGSTON TECHNOLOGY FLASH
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

