250W HG ISOLATION TRANSFORMER 120V MEDICAL GRADE 2 OUT UL60601-1
250W HG ISOLATION TRANSFORMER 120V MEDICAL GRADE 2 OUT UL60601-1
Key Features
- Complete line isolation, noise filtering and surge suppression; ideal for sensitive equipment
- 250 watts, 2 outlets, 6-ft. power cord
- Hospital-grade plug and receptacles
- Leakage current less than 100 microamps
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Isolator Series UL60601-1 Listed Medical Grade Isolation Transformers offer line isolation, continuous noise filtering and enhanced common mode surge suppression. An internal low-impedance isolation transformer component offers 100% isolation from the input AC line. Full UL60601-1 medical-grade listing with hospital-grade plug and outlet receptacles makes Isolator medical-grade transformers ideal for protection of sensitive electronic equipment in patient-care areas. Faraday shield reduces the cumulative leakage current of the Isolator and connected equipment to levels less than 100 microamps. Secondary neutral-to-ground bonding virtually eliminates common mode noise, providing an isolated neutral-ground reference for sensitive equipment, and an inexpensive alternative to dedicated circuits and site electrical upgrades. Removes EMI/RFI noise, utility switching transients and harmonics generated by other on-site loads and utility or lightning related surge conditions. Additional surge suppression components placed at the line input and output combined with full line isolation offer continuous filtering of a full range of power line noise in all modes. Active transformer filtering provides continuous common-mode noise rejection with no wearable parts. Unique ability to reduce surges in the worst of power environments to harmless levels. Reduces 6000V IEE
Tech Specs
| Depth | 7.8" |
|---|---|
| Width | 4.8" |
| Height | 4.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Tower |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Rating | 250 VA |
| Product Name | Isolator IS250HG Isolation Transformer |
| Product Type | Isolation Transformer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | IS250HG |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 23 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>IS250HG</li><li>IS250HG Isolation Transformer</li><li>Instruction manual with warranty information</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Output Receptacles | NEMA 5-15R |
| Maximum Line Current | 2.10 A |
| Additional Information | <ul><li>Transformer Type: Medical grade, low impedance transformer-based line isolation transformer</li><li>Removes EMI/RFI noise, utility switching transients, load-generated harmonics and ground loops</li><li>Reduces 6000V IEEE587 Cat A&B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode</li><li>Suppression Joule Rating: 680 (510 input/170 output)</li><li>Leakage Current: As low as 100 microamps</li><li>Noise Suppression Rating: 35 to 65 DB</li><li>Total Harmonic Distortion: Less than 1%</li><li>Over Current Protection: 2A circuit breaker</li><li>Cooling Method: Convection</li><li>Efficiency: 96%</li><li>Let-through Voltage (Ring Wave):</li></ul><ul><li>L-N: 20 V</li><li>L-G: 20 V</li><li>N-G: 0.5 V</li></ul><ul><li>Let-through Voltage (Combination Wave):</li></ul><ul><li>L-N: 250 V</li><li>L-G: 250 V</li><li>N-G: 0.5 V</li></ul> |
| Output Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Manufacturer Part Number | IS250HG |
| Output Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-15R |
| Certifications & Standards | <ul><li>cUL</li><li>UL 2601-1</li><li>UL (UL Series AGIS250YWN)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.