
24V EXTERNAL BATTERY PACK FOR SMART1500PSGLCD GAMING UPS
24V EXTERNAL BATTERY PACK FOR SMART1500PSGLCD GAMING UPS
Key Features
- Compatible only with Tripp Lite's SMART1500PSGLCD Gaming UPS Battery Backup
- Includes heavy-gauge cabling with high-current 24V DC ends for easy connection
- Designed for secure upright tower installation on a flat, solid surface
- Sleek black case looks great with the rest of your gaming rig
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Backup Battery Pack Gives Your Compatible Tripp Lite UPS System Extended Runtime
The BP24V9T offers extended battery runtime when used in conjunction with Tripp Lite's SMART1500PSGLCD Pure Sine Wave Gaming UPS Battery Backup. This allows you an extra 41 minutes of expanded runtime to play through short power failures and to safely save your game and shut down your system in case of a prolonged blackout.
Easy Upright Installation Complements Your Gaming Setup
Heavy-gauge cabling with high-current 24V DC connectors is included for simple installation with the SMART1500PSGLCD on a flat, solid surface where it cannot be tipped over. Required ground wiring is also included. The sleek black housing matches the connected UPS system and looks great with your gaming rig.
Tech Specs
| Depth | 16.9" |
|---|---|
| Width | 4.1" |
| Height | 11" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 0U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | External Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Compatibility | <p>Tripp Lite's SMART1500PSGLCD Gaming UPS Battery Backup</p> |
| Product Color | Black |
Show all 21 specsShow fewer
| Output Voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>External Battery Pack</li> <li>External Battery Cable</li> <li>Grounding Wire</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Weight (Approximate) | 24.30 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | BP24V9T |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-B from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGE FOR AVR550U / AVRX550U UPS SYSTEMS
UPS REPLACEMENT BATTERY 6VDC TRIPP LITE LIEBERT MINUTEMAN
UPS REPLACEMENT BATTERY 12VDC TRIPP LITE APC BELKIN LIEBERT
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.