24PORT 10/100MBPS + 2PORT GIGABIT UNMANAGED POE+ SWITCH
24PORT 10/100MBPS + 2PORT GIGABIT UNMANAGED POE+ SWITCH
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Flexible Port Configuration] 24× PoE+ 10/100 Mbps RJ45 ports, 2× Gigabit RJ45 Uplink ports, and 2× combo Gigabit SFP slots.
- Power Over Ethernet] 24 PoE+(802.3at/af) ports providing up to 30W per port, total PoE budget 250W.
- Plug and Play] Easy setup with no software installation or configuration needed.
- Extend Mode] Up to 250m data and power PoE transmission range under Extend Mode, ideal for surveillance system (Speed will be downgraded to 10 Mbps).
- Priority Mode] Support Priority mode for ports 1-8, guarantee high quality of video or voice data transmission.
- Isolation Mode] Support Isolation Mode to isolate broadcast storm, improve Lan security and data transmission.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Dedicated 24-Port PoE+ Switch for Wide Range of Applications with 250 W PoE Budget
Compliance with the 802.3af/at PoE+ standard supports up to 30 W on each PoE port. The total 250 W PoE power budget for the 24× PoE ports makes it has wide range of applications, such as surveillance, offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and etc.
Dedicated Design for IP Surveillance-Up to 250 m Transmission
With extend mode, the PoE transmission distance reaches up to 250 m-perfect for IP Camera deployment in large areas.
Dedicated Design for IP Surveillance-Higher Performance and Security
Priority Mode and Isolation Mode make surveillance smoother and safer.
Priority Video Quality Guaranteed
One-Click Traffic Separation for Ports 1-24
With one click, Isolation Mode easily divides traffic for ports 1-24 to avoid snooping and tampering. This enables the switch to isolate broadcast storm, improving LAN security and data transmission.
Smooth HD Video Monitoring
2× gigabit RJ45 ports and 2× combo gigabit SFP ports ensure smooth streaming even when 24× HD IP cameras work simultaneously.
Plug and Play
Intelligent Power Management to Prevent Power Overload
When your total power consumption exceeds 250 W, Intelligent Power Management automatically cuts lower priority ports' power to ensure high-priority ports' power supply. This protects the device from power overload operation. It also automatically detects the required PoE power for your device and protects your non-PoE equipment from being damaged.
Wide Operating Temperature with Good Heat Dissipation
Durable metal casing and professional heat dissipation design ensure the wide operating temperature (0-50℃) with reliability.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | No |
| PoE Budget | 250 W |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 24-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Unmanaged PoE+ Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | TL-SL1226P |
Show all 30 specsShow fewer
| Layer Supported | 2 |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>24-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Unmanaged PoE+ Switch</li> <li>Power Cable</li> <li>Installation Guide</li> <li>2 x Mounting Brackets and the Fittings</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 18.32 W |
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Manufacturer Part Number | TL-SL1226P |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet PoE+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
Related Products
More in STD-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands
5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH
SMART SWITCH ENERGY MONITORING

LS1008G 8PORT 10/100/1000MBPS SWITCH
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.