
24IN PLN2400 BLACK FHD LED LCD VGA HDMI
24IN PLN2400 BLACK FHD LED LCD VGA HDMI
Key Features
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Wide Viewing Angle feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 75 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The slim Planar® PLN2400 24" widescreen Full HD LCD monitor features a borderless design, high display to body ratio, wide viewing angles, HDMI and VGA inputs, and 100x100 VESA pattern. It fits seamlessly into home and office environments. It is flicker free and incorporates blue light reduction presets to help maintain visual comfort. It fits with Planar accessories like the Dual Arm Desk Stand.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.6" |
| Width | 21.3" |
| Height | 12.7" |
| Features | On-screen Display (OSD) |
| Brand Name | Planar |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Show all 49 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Product Name | PLN2400 Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PLN2400 |
| Response Time | 6 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 8.27" |
| Package Contents | <ul> <li>PLN2400 Widescreen LCD Monitor</li> <li>HDMI Cable</li> <li>Power Cord</li> <li>User's Guide</li> </ul> |
| Width with Stand | 21.25" |
| Height with Stand | 16.21" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.17 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 998-1330-01 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Operating Power Consumption | 22 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.16 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from PLANAR SMALL FORMAT and similar brands


24IN PXN2480MW WIDE BLACK FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA HDMI

24IN PZN2410 FHD IPS LED LCD VGA HDMI DP SPEAKERS USB HUB
24IN PXN2480MW-WH WIDE WHITE FHD IPS LED LCD NARROW BEZEL VGA
More from PLANAR SMALL FORMAT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


