
2400W LINE CONDITIONER AVR 3URM 120V AC SURGE 1440J 14 OUTLET 5-15R
2400W LINE CONDITIONER AVR 3URM 120V AC SURGE 1440J 14 OUTLET 5-15R
Key Features
- Ideal for computers, routers, modems and home theater components
- Corrects under- and overvoltages in 89V-147V range
- Protects against spikes with 1440 joules of surge suppression
- Features 14 NEMA 5-15R outlets: 2 front and 12 rear
- Outlets arranged in dual Isobar isolated filter banks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2400 watt Automatic Voltage Regulation (AVR) system in convenient 3U 19 inch rackmount configuration. Protects sensitive electronics, computer accessories and home theater equipment from power-related damage and performance problems. Extends the useful life of connected equipment by providing optimum voltage conditions for enhanced efficiency and cooler internal operating temperatures. Reliable transformer-based voltage correction circuits maintain 120V nominal output during voltage fluctuations between 89 and 147V. Three levels of voltage stabilization offer targeted response for overvoltages, undervoltages and severe brownouts. Prevents equipment damage and power related performance problems for computer accessories, printers, home theater equipment, a/v components and other sensitive electronic devices. Network-grade AC surge and EMI/RFI noise suppression. Supports loads up to 2400 watts, 20A. Includes 14 AC outlets arranged in two separately filtered banks, 12 ft AC line cord and 7 diagnostic LEDs which display incoming voltage level, surge suppression and line status. 2 year warranty. $25,000 connected equipment insurance (USA & Canada only).
Tech Specs
| Depth | 7.8" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 5.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 12 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 2400W Rack Mount Line Conditioner |
| Product Type | Line Conditioner |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Protection Type | Surge |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>2400W Rack Mount Line Conditioner</li><li>LCR2400 Line Conditioner</li><li>Mounting hardware</li><li>Instruction manual</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2400 W |
| Receptacles Detail | 14 x NEMA 5-15R |
| Input Voltage Range | 89 V AC - 147 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 1440 J |
| Load Capacity (Watt) | 2400 W |
| Maximum Line Current | 20 A |
| Additional Information | <ul><li>Convenient 19 inch rackmount format installs in any 2 or 4 post equipment rack</li><li>Voltage Regulation: +10%/-12%</li><li>Input voltages over 128V are reduced by 9.6%</li><li>Input voltages between 103 and 112V are boosted by 8.9%</li><li>Input voltages below 102V are boosted by 18.8%</li><li>Network grade AC surge suppression</li><li>Two built-in isolated filter banks prevent noise interaction between connected devices</li><li>Black color outlets offer basic filtering, white color outlets offer enhanced filtering for the most sensitive connected devices</li></ul><p>Maintains regulated output voltage during severe brownouts and overvoltages for computer accessories, printers, home theater equipment, a/v components, sound reinforcement, point-of-sale equipment, and other applications requiring clean, regulated AC power.</p> |
| Manufacturer Part Number | LCR2400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LINE-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

1200W LINE CONDITIONER AVR 120V AC SURGE 1200 JOULES 4 OUTLET 5-15R

1800W LINE CONDITIONER AVR 120V AC SURGE 1440 JOULES 6 OUTLET 5-15R

550VA A/V BACKUP POWER BLOCK UPS STRUCTURED WIRING ENCLOSURES
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.