
1000W HG ISOLATION TRANSFORMER 120V MEDICAL GRADE 4 OUT UL60601-1
1000W HG ISOLATION TRANSFORMER 120V MEDICAL GRADE 4 OUT UL60601-1
Key Features
- Complete line isolation, noise filtering and surge suppression; ideal for sensitive equipment
- 1000 watts, 4 outlets, 10-ft. power cord
- Hospital-grade plug and receptacles
- Leakage less than 100 microamps
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Isolator Series UL60601-1 Listed Medical Grade Isolation Transformers offer line isolation, continuous noise filtering and enhanced common mode surge suppression. An internal low-impedance isolation transformer component offers 100% isolation from the input AC line. Full UL60601-1 medical-grade listing with hospital-grade plug and outlet receptacles makes Isolator medical-grade transformers ideal for protection of medical electronic equipment in patient-care areas. Faraday shield reduces the cumulative leakage current of the Isolator and connected equipment to levels less than 100 microamps. Secondary neutral-to-ground bonding virtually eliminates common mode noise, providing an isolated neutral-ground reference for sensitive equipment, and an inexpensive alternative to dedicated circuits and site electrical upgrades. Removes EMI/RFI noise, utility switching transients and harmonics generated by other on-site loads and utility or lightning related surge conditions. Active transformer filtering provides continuous common-mode noise rejection with no wearable parts. Unique ability to reduce surges in the worst of power environments to harmless levels. Reduces 6000V IEEE587 Cat A&B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode. Model IS1000HG includes 4 widely spaced NEMA 5-15R hospital-grade output receptacles, a 10-ft. power cord, hospital-grade input plug, circuit breaker overload protection, and lighted power switch. Rugged all-metal unit housing; ships ready for placement in any industrial, medical, office or network environment. PLUG/OUTLETS: Input - NEMA 5-15P Hospital Grade; Output - 4 NEMA 5-15R Hospital Grade ELECTRICAL: 120V AC, 60Hz, 8.3A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)
Tech Specs
| Depth | 10.5" |
|---|---|
| Width | 7.2" |
| Height | 7.2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R-HG |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Isolation Transformer - Medical Grade Line Noise Reduction and Spike Suppression |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | IS1000HG |
| TAA Compliant | Yes |
| Output Voltage | 120 V AC |
Show all 23 specsShow fewer
| Power Handling | 1000 VA |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Isolation Transformer - Medical Grade Line Noise Reduction and Spike Suppression</li><li>Instruction Manual with Warranty Information</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P-HG |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Weight (Approximate) | 36.80 lb |
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IS1000HG |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LINE-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

1200W LINE CONDITIONER AVR 120V AC SURGE 1200 JOULES 4 OUTLET 5-15R

1800W LINE CONDITIONER AVR 120V AC SURGE 1440 JOULES 6 OUTLET 5-15R

550VA A/V BACKUP POWER BLOCK UPS STRUCTURED WIRING ENCLOSURES
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.