24-PT 10/100/1000 MBPS DESK GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE
24-PT 10/100/1000 MBPS DESK GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE
Key Features
- Provides a Gigabit Ethernet connection for multiple devices in your small office network, workgroup or data center
- Helps you share large bandwidth-intensive files to improve work efficiency
- 24 twisted-pair auto-negotiable RJ45 ports support auto MDI/MDIX functionality
- Unused ports shift into low-power state without interrupting network connection
- Consumes just 10W maximum input power to help you save energy costs
- Designed for either desktop installation or 1U rack mounting with included hardware
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
24-Port Unmanaged Gigabit Ethernet Switch for Small Offices and Workgroups
The energy-efficient NG24-1 network switch connects up to 24 devices, such as computers, routers, printers and servers, to a Gigabit Ethernet network and allows them to communicate with each other. It's recommended for your small office or data center, workgroup or creative production environment. It helps you share large bandwidth-intensive files, such as CAD drawings and videos, at Gigabit (1000 Mbps/1 Gbps) speeds, improving efficiency and cutting costly downtime.
Maximum Network Functionality
The NG24-1 features 24 twisted-pair RJ45 Gigabit Ethernet ports that support auto-negotiable 10/100/1000 Mbps and auto MDI/MDIX functionality, so crossover cables and uplink ports are not needed for connections to PCs, routers and other switches. No configuration is required, so you can have your Gigabit network up and running immediately. IEEE 802.3x flow control (full duplex) and back pressure (half duplex) allow smooth transmission of large files.
Complies with IEEE Energy Efficient Ethernet Standards
The NG24-1 supports IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standards by automatically shifting unused ports into a low-power state without interrupting network connections. It consumes very little input power-just 10W. It also meets IEEE 802.3ab, 802.3i and 802.3u standards.
Plug-and-Play Functionality for Easy Use
No configuration is required in setting up the unmanaged NG24-1, so you can have your 10/100/1000 Mbps network up and running immediately. Cat5/5e/6/6a UTP/STP cables (sold separately) provide optimal performance. Easy-to-read LEDs indicate connection and activity status for each port. The NG24-1 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing.
Heavy-Duty Metal Enclosure with Versatile Installation Options
This rugged switch features a detachable C13/C14 power cord that connects to a protected UPS or AC wall outlet. The housing contains no fan, resulting in silent operation. The NG24-1 is designed for desktop placement with the included rubber feet or 1U rack mounting using the included brackets.
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 11" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Features | Energy Efficient |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Show all 40 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Name | NG24-1 24-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | NG24-1 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>NG24-1 24-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Switch</li><li>Detachable C13 to C14 power cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li>2 x Rack-mounting Brackets</li><li>8 x Bracket Screws</li><li>4 x Rubber Feet</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Home Office |
| Power Consumption | 16 W |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | NG24-1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1 (Canada)</li><li>ICES (Canada)</li><li>IEC 62368-1</li><li>UL 62368-1</li><li>CE (Europe); FCC Part 15 Class B (USA)</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet RJ-45 Network Portf |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

ENET SWITCH UNMANAGED 5PORT INDUSTRIAL DIN MOUNT 10/100 MBPS

16PT 10/100/1000 MBPS DESKT GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE

16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.