24-PORT MANAGED GIGABIT ETHERNE T SWITCH W POE+ LAYER 2 1 GBPS 2XGB
24-PORT MANAGED GIGABIT ETHERNE T SWITCH W POE+ LAYER 2 1 GBPS 2XGB
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- C13/C14 plug/connector type for a secure, hassle-free operation
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 24 networking ports to establish large network
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expands Gigabit Ethernet connectivity in medium and large PoE networks that need to easily route network traffic with visibility to manage the data streams.
- Supports PoE to save you expense and effort of powering PoE devices individually
- 24 auto-negotiating RJ45 and dual GbE SFP ports connect devices over a VLAN
- Comes pre-loaded with Layer 2 network management software for IGMP snooping
- Complies with Energy Efficient Ethernet standards, including IEEE 802.3ab
- Works with most popular Windows and macOS browsers, including Edge and Chrome
- 3-year limited warranty |
Features
Enterprise Managed Gigabit Ethernet Switch Connects Your Network Devices to a LAN
This space-saving desktop switch transmits data over a Gigabit Ethernet (GbE) network. 24 auto-negotiating 10/100/1000 Mbps ports send data via Cat5e/6/6a/8 cable only to the computers, routers, hubs and other devices designated to receive it, which improves the efficiency and potential throughput of the network. LEDs indicate when the switch is powered on and which Ethernet ports are connected and showing activity.
Recommended for IT Managers in Server Message Block (SMB) and Enterprise Network Installs
The NGS24C2POE-1 is ideal for IT pros needing a high-performance managed network switch for white space installations. It is also recommended for data centers using Layer 2 and Layer 3 management of connected servers, as well as small installations that manage multiple products within their network closets.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this network switch supports Type 2 PoE+, it can supply the power to operate compatible PoE devices, such as wireless LAN access points and bridges, VoIP phones and/or IP video cameras. This saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing individual power supplies for each device. It also helps you install PoE devices in areas far away from AC outlets, such as poles or ceilings. RJ45 ports support up to 30W per port with a total PoE budget of 370W.
Built-In Web Smart Management Software
The Web Smart software provides rich Layer 2 functionality for monitoring and controlling connected equipment via a simple web interface. VLAN, trunking, VPN, port monitoring and other features improve network efficiency and performance.
Dual Dedicated SFP Ports
Two GbE SFP ports connect to user-supplied SFP modules (sold separately) for uplinking data to other switches via optical fiber or copper. LEDs indicate interface traffic.
Compliant with Energy Efficient Ethernet Standards
The NGS24C2POE-1 automatically shifts unused ports to a low power state without interrupting its network connection. The switch meets IEEE 802.3ab, 802.3i, 802.3u, 802.3x, 802.3z, 802.1q, 802.1p, 802.3at, 802.3af and 802.3ad standards.
Tech Specs
| Depth | 17.3" |
|---|---|
| Width | 8.2" |
| Height | 1.7" |
| Features | Energy Efficient |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 370 W |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | AC |
| Product Name | Ethernet Switch |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Ethernet Switch</li><li>Rack-Mounting Hardware</li><li>4 x Rubber feet</li><li>C14 to C13 power cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li>Owner's manual</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | VoIP Phone |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| Power Consumption | 424.40 W |
| Network Technology | 1000Base-SX/LX |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3ab |
| Weight (Approximate) | 4.18 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | NGS24C2POE-1 |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet SFP Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

ENET SWITCH UNMANAGED 5PORT INDUSTRIAL DIN MOUNT 10/100 MBPS

16PT 10/100/1000 MBPS DESKT GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE

16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.