24 OUTLET POWER STRIP VERTICAL HARDWIRED METAL 120V 20A 5-20P 72IN
24 OUTLET POWER STRIP VERTICAL HARDWIRED METAL 120V 20A 5-20P 72IN
Key Features
- AC input hardwired via knockout on unit
- 24 outlets
- Ideal for applications requiring permanent installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's PS7224-20HW Power Strip offers 20 amp multi-outlet AC power distribution in a convenient 72 inch hardwire cabinet. Includes knockout panels to accept 3/4 in. conduit fittings for hardwire installation and 24 output receptacles with 2.795 inch center-to-center spacing. Ideal for horizontal or vertical raceway style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications.INPUT/OUTPUT: Input: Hard-wire access via knockout panels that accept 3/4 inch conduit fittingsOutput: 24 outlets total, 2 NEMA 5-15/20R (20A) and 22 NEMA 5-15R (15A)ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A (no circuit breaker)FORMAT: 72 inch strip format with 24 outlets
Tech Specs
| Depth | 72" |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Mount Type | Horizontal |
| Receptacles | 22 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Rating | 2400 W |
| Product Name | Power Strip 120V AC |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Color | Beige |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Power Strip 120V AC</li><li>PS7224-20HW</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacles Spacing | 2.80" |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Additional Information | <ul><li>Input connection type: 3/4 inch knockouts support hardwire input connection</li><li>Integrated keyhole mounting tabs: Mount through housing supports bolt down installation to a variety of flat surfaces</li></ul> |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS7224-20HW |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1363</li><li>cUL</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.